Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Ko posojilojemalec najame v banki ali hranilnici posojilo, ga razumljivo najbolj zanima to, koliko ga bo stalo oziroma koliko bo vseh stroškov, preden ga bo dokončno poplačal. Na to, kolikšna je dejanska »cena« kredita, najbolje kaže efektivna obrestna mera (EOM), ki odraža dejanske stroške kredita in omogoča primerjavo med različnimi ponudbami. Zakon o potrošniških kreditih predpisuje kreditodajalcem enoten pristop pri izračunu efektivne obrestne mere: v izračun EOM morajo poleg obrestne mere vključiti tudi stroške odobritve in zavarovanja posojila, nadomestilo za vodenje kredita in tudi strošek cenitve nepremičnine, če je ta potrebna za pridobitev posojila. Če je pogoj za pridobitev posojila tudi odprtje osebnega bančnega računa pri posojilodajalcu, mora v izračun EOM vključiti tudi stroške računa. Banke ali hranilnice se sicer same odločajo o tem, katere stroške bodo zaračunavale posojilojemalcem pri najetju kredita.
V Zvezi potrošnikov Slovenije so pred nedavnim preverili, katere banke zaračunavajo posojilojemalcem strošek vodenja kredita in kolikšen je ta strošek. Kot so ugotovili, vodenje kredita zaračunava posojilojemalcem polovica bank v Sloveniji. Strošek znaša od dva do 5,95 evra na mesec, v povprečju pa 3,7 evra. Po mnenju zveze potrošnikov strošek ni majhen, še posebej, če upoštevamo celotno dobo odplačila kredita. Izračunali so, da bi posojilojemalec za potrošniški kredit, ki ga je najel za pet let, plačal skupno za vodenje kredita 222 evrov, za stanovanjski kredit z odplačilno dobo dvajset let pa 816 evrov. Vse banke so v odgovoru zvezi potrošnikov zatrdile, da strošek vodenja računa upoštevajo pri izračunu efektivne obrestne mere.
Če posojilojemalec predčasno poplača kredit, se s tem zaključi tudi plačevanje nadomestila za vodenje kredita. V primeru, da kredit poplača le delno, nadomestilo plačuje do konca odplačila, pri tem pa se mu nadomestilo za vodenja računa ne zniža.