Rebeka Kropivšek Leskovar / Foto: Andrej Križ

Rebeka Kropivšek Leskovar / Foto: Andrej Križ

Navduševanje mladih za inženirstvo

Inženirko leta 2024 bodo razglasili prihodnji mesec.

Kranj – Na letošnji razpis za inženirko leta je prispelo 41 prijav, štiri več kot v preteklem letu, ko se je izbor zaključil s podelitvijo naziva Ljupki Vrtovi, razvojni inženirki za področje ogrevanja, prezračevanja in hlajenja stavb v družbi Petrol. Katera izmed desetih nominirank bo prejela priznanje za zgled in navdih, ki ga predstavlja z delom na področju inženirstva, v novem, tokrat sedmem izboru, bo znano sredi januarja.

Med kandidatkami je tudi Jasna Krmelj, iOS razvijalka in tehnična direktorica kranjskega podjetja Gentler Stories, v katerem razvijajo aplikacije, ki spodbujajo zdrav življenjski slog oziroma dobro počutje. Za prvi izdelek, Gentler Streak, je skupaj z ekipo prejela številne pomembne nagrade, med njimi za najboljšo aplikacijo leta 2022 na pametni uri Apple Watch (Watch App of the Year 2022) in Apple Design Award 2024 za socialni vpliv, so poudarili organizatorji izbora (revija IRT3000 in družba Mediade). Nominiranka – inženirsko pot je začela na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko – mladim dekletom svetuje, naj si upajo raziskovati, naj preizkusijo različne poti in najdejo tisto, kar jih resnično veseli.

Brina Škoda, inženirka računalništva in informatike, je v podjetju Loftware v Šenčurju vodja oddelka za uporabniško izkušnjo. Na čelu ekipe produktnih oblikovalcev zagotavlja, da so njihovi tehnološki produkti, s katerimi podpirajo pot izdelkov v dobavni verigi, jasni in prijazni za uporabo. Pravi, da si je želela delo, ki ni nikoli dolgočasno, in se pogumno podala v neznano. Meni namreč, da je pomembno slediti svoji radovednosti in zaupati vase. »Znanje gradi že znane stvari, radovednost pa lahko ustvarja nove.«

Tudi Rebeko Kropivšek Leskovar, ki se posveča razvoju tehnologij, osredotočenih na človeka, je že od otroštva vodila radovednost. »Če raziskuješ, boš našla odgovor,« sporoča mlajšim generacijam. V inženirstvo se je podala s študijem mehatronike na fakulteti za strojništvo. Danes v skupini Interblock razvija pametne tehnologije, kot je računalniški oziroma strojni vid, ki s pomočjo umetne inteligence omogoča napravam videti in razumeti svet, kot ga vidimo ljudje. Ob tem je pojasnila, da si prizadeva za razvoj tehnologij z mislijo na širše družbene vplive.