Kdaj se regres in plačilo za poslovno uspešnost vštevata v davčno osnovo in kdaj ne? / Foto: Cveto Zaplotnik
Kdaj se regres in plačilo za poslovno uspešnost vštevata v davčno osnovo in kdaj ne? / Foto: Cveto Zaplotnik
Finančna uprava (Furs) je zadnji dan marca poslala davčnim zavezancem prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za lansko leto. Zavezance je opozorila, da morajo najkasneje do 30. aprila vložiti ugovor zoper informativni izračun in najkasneje do 30. maja plačati premalo plačano dohodnino ter da vračilo preveč plačane dohodnine lahko pričakujejo od države najkasneje do 30. maja, hkrati pa jih posebej opozorila na posebnosti pri obdavčitvi regresa za letni dopust in plačila za poslovno uspešnost.
Finančna uprava je sicer v povzetek obračuna lani izplačanih dohodkov vključila celotni izplačani znesek regresa in plačila za poslovno uspešnost, vendar pa je prav od tega, ali je prejeti znesek presegel lansko povprečno mesečno plačo zaposlenih v Sloveniji, ki je po podatkih državnega statističnega urada znašal 2394,92 evra, odvisno, ali je del zneska vštela tudi v davčno osnovo za izračun dohodnine ali ne. Če je davčni zavezanec lani prejel regres in (ali) plačilo za poslovno uspešnost, ki je bil nižji od lanske povprečne plače zaposlenih v državi, se znesek ne všteva v davčno osnovo. V primeru, da je zavezanec prejel regres in (ali) plačilo za poslovno uspešnost, ki je bilo višje od povprečne plače, se je v davčno osnovo vštel ves znesek, ki je presegel višino povprečne plače, prav tako pa tudi sorazmerni del prispevkov za socialno varnost. Enako pravilo velja tudi v primeru, če je zavezanec prejel regres in (ali) plačilo za poslovno uspešnost v več delih oziroma od različnih delodajalcev: če skupni znesek ne presega lanske povprečne mesečne plače zaposlenih, se ta ne všteva v davčno osnovo; če pa je znesek višji od povprečne plače, pa se razlika všteva v davčno osnovo.
Če je davčni zavezanec lani prejel regres in (ali) plačilo za poslovno uspešnost, pa ta ni bil vključen v informativni izračun dohodnine, mora najkasneje do 30. aprila vložiti ugovor zoper informativni izračun in v njem napovedati celotni prejeti znesek.