Lokalna novica je kraljica!
Peter Slatnar, najstarejši obrtnik leta 2024, s sinom, prav tako Petrom, ki je bil nominiran za podjetnika leta. / Foto: Primož Pičulin / Foto: Primož Pičulin

Peter Slatnar, najstarejši obrtnik leta 2024, s sinom, prav tako Petrom, ki je bil nominiran za podjetnika leta. / Foto: Primož Pičulin

Obrtniški priznanji v gorenjskih rokah

Klemen Avguštin iz Suhadol pri Komendi in Janez Škrabec sta postala obrtnik in podjetnik leta 2024, Petru Slatnarju iz Cerkelj je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije podelila naziv najstarejšega obrtnika leta.

Brdo pri Kranju – V sredo je Obrtno-podjetniška zbornica podelila letošnji priznanji za kakovost in odličnost v obrtništvu in podjetništvu, naziv najstarejšega obrtnika leta, s katerim se pokloni ti­stim, ki v dejavnosti vztrajajo najdlje, in 73 mojstrskih diplom.

Peter Slatnar, 85-letni strojni tehnik iz Cerkelj, je s svojo obrtjo Slap strojno ključavničarstvo v stanovski organizaciji neprekinjeno od leta 1971. Kot so pojasnili na zbornici, je bogate delovne izkuš­nje pridobival v lokalnem okolju in tudi čez mejo, na začetku 70. let pa je stopil na samostojno poslovno pot z izdelavo kovinskega stavbnega pohiš­tva in številnih drugih izdelkov po naročilu. Zaslužek je investiral v napredne stružnice in rezkalne stroje, kar mu je odprlo pot k serijski proizvodnji kovinskih izdelkov za domače in tuje naročnike. Rast podjetja, tehnološki razvoj in široka paleta izdelkov po naročilu so na prelomu tisočletja botrovali novi sodobni prostorni delavnici, starejše generacije strojev pa so zamenjali novi, vsi po vrsti visoko natančni in računalniško vodeni.

Slatnar ostaja povezan s svojo delavnico, sledi tehnološkemu razvoju in sodeluje pri vrsti inovacij. Njegov moto so šola, šport in delo, v tem duhu je zrasel sam ter vzgojil tudi svoje otroke, ki razvoj podjetja zelo uspešno še nadgrajujejo, so ob podelitvi priznanja poudarili na zbornici. »Vsak dan še obiščem zaposlene,« nam je povedal nagrajenec. »Dober kolektiv imamo in to je najbolj pomembno – da se ljudje med seboj dobro razumejo, da so povezani s firmo, firma pa z njimi.«

Peter Slatnar je hvaležen tudi za trden steber družine, pri čemer je posebej poudaril oporo in vlogo žene. »Ni bilo dvoma, ali bo šel posel naprej,« je dejal.

Sin, prav tako Peter, v mladosti smučarski skakalec, se je po končani športni karieri osredotočil na proizvodnjo skakalnih vezi in drugih športnih izdelkov, pred osmimi leti tudi skakalnih smuči, v zadnjem obdobju pa se je posvetil še programu čevljev za skakalce, izdelanih iz karbona, ter oblikovanju vezi za turno smučanje. Na letošnji podelitvi priznanj Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je bil nominiran za podjetnika leta. »Zaposlene v podjetju, med katerimi sta tudi Petrovi hčerki, na vsakem koraku vodijo drznost, predanost in domiselnost. Ekipa inženirjev, ki velja za eno najboljših v Sloveniji, se ves čas ukvarja z novimi materiali in novo funkcionalnostjo izdelkov,« so med drugim pojasnili v predstavitvi podjetniškega vzora. Sam v nominaciji vidi potrditev uspešnega prenosa tradicije in izkušenj iz roda v rod. »Že stari ata je bil neke vrste obrtnik, za njim je na obrtniško pot stopil oče, sam jo skušam nadgraditi in se veselim že svojih naslednikov, novega rodu, ki tudi že stopa v te vode,« je povedal Peter Slatnar mlajši.

Podjetnik in obrtnik leta

S kristalnim globusom, priznanjem za podjetnika leta 2024, je obrtno-podjetniška zbornica nagradila Janeza Škrabca, ustanovitelja in direktorja podjetja Riko, najuglednejšega inženiring podjetja v širši regiji, ki zagotavlja kompleksne tehnološke rešitve na področju različnih industrij, okoljevarstvene, energetske, prometne in informacijske infrastrukture, intralogistike in gradbeništva ter se na mednarodnih trgih uspešno uveljavlja z rešitvami za digitalno in zeleno transformacijo, so med drugim poudarili v obrazložitvi.

Stanovsko priznanje za obrtnika leta je letos prejel Klemen Avguštin, predstavnik tretje generacije v obrtniški družini, ki se ukvarja z izdelavo glinenih pečnic ter postavljanjem različnih peči in kaminov. Pečarstvo Avguštin je podjetje z dolgoletno tradicijo ročnega izdelovanja glinenih pečnic iz Suhadol pri Komendi, kjer je doma prvovrstna glina kot osnovna surovina za njihove izdelke, po svoji sestavi sicer zelo cenjena tudi v alternativni medicini in kozmetiki. Kot so še pojasnili na zbornici, je temelje podjetja, danes s tremi zaposlenimi, postavil pečarski mojster Mihael Avguštin, ki je leta 1950 odprl prvo pečarsko delavnico v Komendi, obrt pa je nato nadaljeval sin Marko. »V podjetju se prepletajo bogate izkušnje in znanje starejših pečarjev z novimi svežimi idejami mlajšega rodu. Klasiki so dali sodoben pridih, saj so strankam ponudili peč z videzom kamina in učinkom krušne peči.« Občutek kamina pričarajo večja steklena vrata, zidano kurišče z obokom pa omogoča, da se v njem lahko peče in ogreva kot s krušno pečjo, so pojasnili ob podelitvi priznanja. Klemen Avguštin se je bronastega kipa kovača razveselil tudi z upanjem, da bo v navdih mlajši generaciji. Pečarstvo Avguštin je sicer tudi nosilec zlatega znaka odličnosti v graditeljstvu; za postavitev peči večinoma skrbi mlajši brat Rok in več priznanih pečarskih mojstrov po Sloveniji.

Mojstrski nazivi in praznovanje obletnice

Na slovesnem dogodku na Brdu pri Kranju, kjer je obrtno-podjetniška zbornica obenem zaznamovala 55-letnico delovanja, so tokrat podelili 73 mojstrskih diplom za 17 različnih nazivov, med njimi enemu pečarskemu mojstru, in po desetih letih ponovno mojstroma na področju zlatarstva, kar po navedbah zbornice vliva upanje za razvoj in prenos znanj v tej lepi stari obrti. Pridobljeni naziv sicer, kot pojasnjujejo, pomeni odlično priložnost za večjo zaposljivost v izbranem poklicu, za podjetje pa konkurenčno prednost v dejavnosti.

Predsednik zbornice Blaž Cvar je v svojem nagovoru poudaril pomen malega gospodarstva – obsega 140 tisoč malih in srednjih podjetij, kar predstavlja 99,8 odstotka vseh podjetij v državi – ter opozoril na krizo v avtomobilski industriji, ki se odraža tudi pri slovenskih obrtnikih in podjetnikih, in napoved Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj, da naj bi bila letošnja rast slovenskega gospodarstva (le) 1,1-odstotna. »Zato je še kako pomembno, da politika pravočasno zagotovi ustrezne ukrepe, kot je denimo tudi shema čakanja na delo, ter tudi sicer podpira podjetništvo z ustrezno zakonodajo in zagotavljanjem ugodnega poslovnega okolja.«

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je ob čestitki za jubilej dejal, da evropsko gospodarstvo prehaja skozi prilagoditve in da bo treba manj regulirati, trgu pa pustiti dihati. »Zato moramo biti tudi mi na vladi previdni pri sprejemanju odločitev, ki vplivajo na gospodarstvo.«