Prva polnilnica izvirske vode brez mikroplastike na svetu je rezultat sodelovanja različnih podjetij in ustanov. / Foto: Tina Dokl
Polnilnica vode brez mikroplastike
V Zdravilnem gaju v Tunjicah pri Kamniku so odprli prvo polnilnico izvirske vode brez mikroplastike, ki je plod sodelovanja treh slovenskih podjetij.
Tunjice – Večletna testiranja ustekleničene vode, vode v plastenki in iz pipe so razkrila, da čisto vsaka vsebuje mikroplastiko. »Testi pitne vode z različnih delov sveta so pokazali presenetljive ugotovitve – povsod so bila prisotna vlakna oblačil in fragmenti avtomobilskih pnevmatik,« je ob odprtju prve polnilnice izvirske vode brez mikroplastike na svetu poudaril Hakim El Khiar, inovator in lastnik podjetja Aqua Lab, ki se že od leta 1996 ukvarja s filtracijskimi sistemi vode.
Pred leti so v njegovem podjetju razvili sistem za filtriranje odpadne vode iz pralnih strojev, nato pa ga nadgradili z detektorji mikroplastike, s katerimi so preverjali učinkovitost filtrov. Naključno so senzor namestili tudi na pipo in znova zaznali prisotnost mikroplastičnih vlaken. Te skrb vzbujajoče ugotovitve so spodbudile razvoj naprednih filtracijskih sistemov, ki učinkovito zadržijo mikroplastiko in preprečijo njen vstop v pitno vodo. »Posebni filtri delujejo tako, da mikroplastiko privlačijo s pomočjo elektrostatike,« je pojasnil El Khiar.
Ker mikroplastika v pitno vodo prehaja tudi iz zraka, so se pri snovanju polnilnice povezali s podjetjem MIK, ki je specializirano za rešitve na področju prezračevanja zraka. Filter za vodo je tako nameščen na vhodu izvirske vode in deluje kot mehanska pregrada, medtem ko tridelna filtracijska komora zagotavlja sterilni prostor in zmore zamenjati 56 kubičnih metrov zraka na uro. Prav tako so morali zagotoviti stalen monitoring, da lahko natančno spremljajo prisotnost mikroplastike. »Ko v zraku ni več vlaken, lahko začnemo polnjenje vode,« je pojasnil El Khiar.
V polnilnico so vgradili že obstoječi prezračevalni sistem podjetja MIK, ki je eden glavnih komponent pri zagotavljanju čiste vode. Filtri v prezračevalnem sistemu namreč učinkovito očistijo mikroplastiko iz zraka. »Povezovanje tehnoloških rešitev različnih podjetij in ustanov je bilo ključno pri oblikovanju prve polnilnice vode brez mikroplastike,« je poudaril Vladan Mladenovič, v podjetju MIK direktor za področje Mikroventa in Inštituta Dr. Peter Novak. Svoje znanje pa je poleg njih prispevalo še podjetje Nattura.
Kot je še povedal El Khiar, je vizija podjetja Aqua Lab nadgraditi vse javne vodovode, kar bi omogočilo, da bi vsi uporabniki lahko preko pipe dostopali do pitne vode brez mikroplastike. »Rešitev, ki pa je že na voljo, je filter, ki ga uporabnik lahko sam namesti na pipo,« je dodal El Khiar.
Pobudo za postavitev polnilnice v Zdravilnem gaju, kjer deluje kot pilotni projekt, so podali oni sami. »Vsi klinični testi in raziskave, ki smo jih do sedaj opravili z Živo vodo, so pokazali na njeno izredno kvaliteto, zato si želimo, da tako ostane tudi v prihodnje,« je povedala Katja Jelovčan, direktorica Zdravilnega gaja Tunjice, kjer so se že pred leti odločili za polnjenje svoje Žive vode v steklenice, zaradi česar se jim je prodaja zmanjšala za 40 odstotkov.
»Ljudje se še vedno pogosto zatekajo k uporabi plastike, kar je skrb vzbujajoče, a mi vztrajamo pri steklu, saj nam je skrb za okolje na prvem mestu,« je dodala. V prihodnje načrtujejo postavitev večje in avtomatizirane polnilnice, poleg tega tudi posebnih zbiralnikov vode, da bo celoten sistem brez mikroplastike. Filtre nameravajo namestiti tudi na vse pipe v glampingu, da bodo imeli obiskovalci dostop do čiste in zdrave vode brez mikroplastike.
Svetovno inovacijo sta pozdravila tudi kamniški župan Matej Slapar in direktor Zavoda za turizem in šport Kamnik Luka Svetec. Prepričana sta, da bo prispevala k trajnostnemu razvoju občine.