V Domžalah so prvič organizirali karierni sejem, na katerem se je predstavilo več kot trideset delodajalcev. / Foto: Aleš Senožetnik
Povezovanje delodajalcev, šol in mladih
Karierni sejem v Domžalah je pred dnevi ponudil priložnosti tako za iskalce zaposlitve kot tudi podjetja v regiji, ki se že dlje časa spopadajo s kadrovskimi stiskami.
Domžale – Karierni sejem, ki ga je domžalska obrtna zbornica organizirala prvič, je pod streho šolske telovadnice domžalske srednje šole združil več kot trideset delodajalcev, ki se pri reševanju kadrovske stiske obračajo tudi na mlade.
»Zelo smo zadovoljni z odzivom, saj smo pritegnili več kot trideset najuglednejših delodajalcev. Zanimanje pa je bilo še večje, a smo jih zaradi pomanjkanja prostora morali nekaj celo zavrniti,« nam je povedala Karolina Kalan Adamič, direktorica Obrtno-podjetniške zbornice Domžale, ki se nadeja, da bodo sejem v prihodnje ponovili in ga razširili.
»Sejem je še posebno dragocen za šolajočo se mladino, ki lahko tako izve, kaj bodo delodajalci v lokalnem okolju iskali danes in v prihodnjih letih,« je prepričana Dragica Ribnikar, vodja Urada za delo Domžale - Kamnik. Tudi domžalska županja Renata Kosec pa poudarja, da se karierna pot začenja že ob koncu osnovne šole, ko se mladi odločajo, kje bodo nadaljevali šolanje.
Velik odziv tako delodajalcev kot tudi obiskovalcev pa kaže tudi na širši izziv pomanjkanja delovne sile, s katero se delodajalci srečujejo že dlje časa. Na to je opozoril tudi Primož Škofic, direktor Srednje šole Domžale in ravnatelj Gimnazije Domžale, ki je na sejmu sicer pogrešal stojnico ministrstva za vzgojo in izobraževanje, saj se tudi v šolstvu srečujejo s precejšnjim pomanjkanjem sodelavcev.
»Izkoristimo priložnosti za udeležbo na vseh večjih sejmih v regiji, predstavljamo pa se tudi na fakultetah,« nam je o tem, kako iščejo nove zaposlene, povedala Liza Pahulje iz kadrovske službe družbe Kansai Helios s Količevega, kjer iščejo predvsem sodelavce kemijske in strojne smeri, mlade pa spodbujajo tudi s štipendijami.
Podobno tudi v medvoškem Brinoxu mladim nudijo štipendije, opravljanje prakse in študentskega dela. »Poskušamo jih zgraditi znotraj podjetja in jim predati čim več znanja,« nam je povedala Viktorija Smole iz tamkajšnje kadrovske službe, ki pravi, da na letni ravni zaposlijo več kot sto ljudi. Iščejo pa predvsem strojnike, elektrotehnike, elektroinženirje in mehatronike ter za delo v proizvodnji varilce, brusilce, viličariste in skladiščnike.
V Arboretumu Volčji Potok bi bili veseli vrtnarjev, arboristov in cvetličarjev. »Smo nekoliko starejši kolektiv, zato bi bili še posebno veseli mladih,« je povedala Melita Miš Strgar in poudarila še: »Želimo si sodelavcev, ki pri svojem delu uživajo, še posebno pa smo veseli, če so iz lokalnega okolja. Ni boljšega, kot da imaš kratko pot do službe, imaš zato več prostega časa in si zato bolj zadovoljen pri delu.«
Poleg predstavitev delodajalcev je karierni sejem v Domžalah ponudil več praktičnih delavnic in predavanj za iskalce zaposlitve in mlade. Med temami so bile, kako prepoznati dobrega delodajalca, poklici prihodnosti in veščine, ki bodo v prihodnosti najbolj iskane. Obiskovalci so se lahko naučili, kako izbrati pravo šolo ali študij ter prejeli nasvete za pisanje učinkovitega življenjepisa. Na zaključnem predavanju so spoznali, kako se uspešno pripraviti in prepričati na zaposlitvenem razgovoru ter se izogniti najpogostejšim napakam.