Obvestilo o višini deleža pri preoblikovanju Vzajemne v delniško družbo bo do 11. februarja prejelo nekaj več kot 831 tisoč zavarovancev. / Foto: Primož Pičulin, arhiv Gorenjskega glasa
Obvestilo o višini deleža pri preoblikovanju Vzajemne v delniško družbo bo do 11. februarja prejelo nekaj več kot 831 tisoč zavarovancev. / Foto: Primož Pičulin, arhiv Gorenjskega glasa
Preoblikovanje Vzajemne
Okoli 419 tisoč zavarovancev Vzajemne bo v postopku njenega preoblikovanja v delniško družbo prejelo delnice, drugi upravičenci do deleža se lahko odločijo za izplačilo v denarju.
Ljubljana – Tisti, ki so bili 31. decembra 2023 člani Vzajemne, kar pomeni, da so imeli veljavno vsaj eno zavarovalno pogodbo s trajanjem enega leta ali več, v teh dneh prejemajo obvestila o višini deleža pri preoblikovanju zdravstvene zavarovalnice v delniško družbo. Zavarovancem in ustanovitelju, Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, bo nekdanja ponudnica dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja razdelila 95,9 milijona evrov, kolikor je bila na omenjeni dan vrednost njenega kapitala. Deleže zavoda in posameznih upravičencev je določil pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij, ki ga je izbralo Ministrstvo za finance. Glede deleža, ki je dodeljen posamezniku, pojasnjujejo, da temelji na deležu premije, obračunane vsakemu upravičencu, v razmerju do skupno zbrane premije.
Če delež ne presega 120 evrov, se upravičenec lahko odloči za denarno izplačilo ali pa za prejem ustreznega števila delnic; če je višji, upravičencu pripadajo delnice, ki bodo na Ljubljansko borzo predvidoma uvrščene v začetku prihodnjega leta. Upravičenci jih bodo lahko prevzeli v roku dveh let pri Centralno klirinško depotni družbi KDD in opravili prenos na svoj trgovalni račun, je pred izdajo prvih obvestil o deležih pojasnila članica uprave Vzajemne Alja Markovič Čas. »Po preteku dveh let od uvrstitve na trg se delnice, ki jih upravičenci ne bodo prevzeli, prenesejo na Kapitalsko družbo pokojninskega in invalidskega zavarovanja.« Kot je še pojasnila, stroške v zvezi z izdajo delnic nosi Vzajemna, vse ostale stroške, ko bodo delnice že vpisane na trgovalne račune upravičencev, pa bodo morali kriti upravičenci sami.
Delničarji torej potrebujejo trgovalni račun. Za upravljanje slovenskih vrednostnih papirjev ga je mogoče odpreti pri treh bankah (BKS, NLB, OTP) in borznoposredniški hiši Ilirika. Primerjava stroškov, povezanih z računom, kaže, da njihova višina na letni ravni lahko znaša od 30 evrov do okoli 100, če je vlagatelj aktivnejši. Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) tako svetujejo premislek o stroških in koristih lastništva delnic. »Pred odločitvijo o prevzemu delnic je nujno preveriti pogoje in stroške prenosa, imetništva ter morebitne kasnejše prodaje pridobljenih delnic. Majhna vrednost delnic namreč lahko privede do nesorazmerno visokih stroškov, ki bi lahko skoraj izničili vrednost deleža. Zato je smiselno, da vlagatelji brez trgovalnega računa – trenutno je takšnih računov v Sloveniji manj kot 100.000 – počakajo s prevzemom delnic in spremljajo njihovo gibanje. Rok za prevzem delnic je dve leti od njihove uvrstitve na organizirani trg, torej predvidoma do leta 2028. Dodatno je pomembno upoštevati tudi perspektivnost poslovanja Vzajemne, kar bo vplivalo na vrednost delnic,« so nam odgovorili v finančni pisarni ZPS.
Predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk je ob predstavitvi postopka preoblikovanja povedal, da sta med njihovimi strateškimi cilji bančno zavarovalništvo in širitev na nove trge, v prvi fazi na Hrvaško. Lanske poslovne rezultate je označil kot dobre. Kot je pojasnil, je bilo zbranih 31,5 milijona evrov bruto premije, kar je 12 odstotkov več kot leto prej. Pri na novo sklenjenih zavarovanjih je bila rast 4-odstotna, pri zdravstvenih zavarovanjih pa kljub ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja 21-odstotna.