Otvoritev novega Novartisovega obrata za proizvodnjo virusnih vektorjev VIFA One v Mengšu / Foto: Primož Pičulin

Zaključek naložbe so simbolično zaznamovali minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, generalna direktorica Novartisa v Sloveniji Petra Štefanič Anderluh, globalni vodja proizvodnje za velike molekule Roland Gander ter član uprave Novartisa in predsednik proizvodnih dejavnosti Steffen Lang. / Foto: Primož Pičulin

Prvi specializirani obrat v Evropi

Novartis je v Mengšu odprl prvi obrat za proizvodnjo virusnih vektorjev, ki so ključni del prebojnih celičnih in genskih terapij za zdravljenje nekaterih avtoimunskih in genskih bolezni ter rakavih obolenj.

Mengeš – V sredo so na Novartisovi lokaciji v Mengšu zaznamovali zaključek naložbe v višini 40 milijonov evrov, ki združuje popolnoma avtomatizirano proizvodno okolje in uporabo napredne robotike. Po besedah generalne direktorice Novartisa v Sloveniji Petre Štefanič Anderluh omogoča vstop na področje celičnih in genskih terapij za zdravljenje obolenj, ki so bila še nedavno obravnavana kot neozdravljiva. Ob tem je poudarila tudi dobro sodelovanje z akademskimi in raziskovalnimi institucijami.

Obrat, poimenovan VIFA One, ki so ga v Mengšu začeli graditi v letu 2023, pomembno širi raziskovalne in proizvodne zmogljivosti Novartisa v Sloveniji, utrjuje položaj največjega in najnaprednejšega biotehnološkega centra v državi ter ključno vlogo Slovenije v globalni mreži farmacevtske družbe, ocenjujejo v Novartisu. Nov mejnik jim je po mnenju generalne direktorice Petre Štefanič Anderluh uspelo doseči s podporo okolja, ki omogoča inovativnost in razvoj, z izjemnim znanjem, zavzetostjo in vztrajnostjo zaposlenih ter zaupanjem in vlaganji matične družbe.

Trenutno so v Mengšu in Ljubljani aktualne naložbe v višini okoli 500 milijonov evrov, od vstopa na slovenski trg pa je Novartis pri nas investiral skupno 3,5 milijarde evrov, predvsem v raziskave in razvoj ter povečevanje obsega proizvodnih zmogljivosti in trajnostne okoljske tehnologije. Omenjeni lokaciji podpirata več kot polovico Novartisovih strateško najpomembnejših inovativnih zdravil v različnih fazah razvoja, proizvodnje in storitev. Kot je dejal član uprave Novartisa in predsednik proizvodnih dejavnosti Steffen Lang, slovenski strokovnjaki pomembno prispevajo k tehnološkemu napredku in inovacijam v raziskavah, razvoju in proizvodnji inovativnih zdravil. »Njihovo znanje, izkušnje in dosežki so v Novartisu prepoznani in cenjeni že od samega začetka in so temeljni razlog za nenehne nadaljnje naložbe v Sloveniji. Ena od njih je tudi novi obrat za proizvodnjo virusnih vektorjev, ki ima kot edini tovrstni Novartisov proizvodni obrat v Evropi pomembno strateško vrednost.«

Prepoznavanje znanja in s tem povezana vlaganja je pozdravil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič. Novartisova vlaganja se po njegovih besedah uvrščajo med vodilne neposredne tuje naložbe v državi in so v zadnjih dveh desetletjih pomembno prispevala k razvoju slovenske znanosti. »Veseli me, da Novartis uspešno sodeluje z univerzami in znanstvenoraziskovalnimi institucijami ter daje velik poudarek razvoju mladih talentov in prenosu znanja v prakso.« Ob tem je poudaril, da je znanje predpogoj za razvoj družbe, zato predlog novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti ter predlog novega zakona o visokem šolstvu predvidevata povečanje financiranja znanosti, raziskav, inovacij in visokega šolstva.