Prodaja surovega mleka na avtomatu (mlekomatu) / Foto: arhiv Gorenjskega glasa (Gorazd Kavčič)
Državni zbor je novembra lani sprejel paket davčnih sprememb, med drugim tudi spremembe in dopolnitve zakona o davčnem potrjevanju računov. Zakon je bil v uradnem listu objavljen 26. novembra, veljati je začel petnajsti dan po objavi, uporabljati pa ga bodo začeli 1. januarja 2026, tako da se bodo prodajalci pri prodaji na avtomatih lahko prilagodili spremembam.
Po stari zakonodaji s področja davka na dodano vrednost (DDV) prodajalcem pri prodaji blaga na avtomatih ni bilo treba izdajati računov, pri prodaji storitev na avtomatih pa so morali izdajati račune in jih tudi davčno potrjevati. Davčni zavezanci so ob takšni zakonski ureditvi opozarjali na različno obravnavo prodaje na avtomatih, v finančni upravi pa so ugotavljali, da to omejuje in otežuje davčni nadzor.
Spremenjeni zakon o potrjevanju davčnih računov določa, da bodo morali vsi ponudniki pri prodaji na avtomatih sporočati finančni upravi (Furs) podatke o prodaji. Ponudniki ji bodo morali sporočati podatke tako o prodaji storitev na avtomatih, za kar so doslej izdajali in davčno potrjevali račune, kot tudi o prodaji blaga, za kar jim doslej ni bilo treba izdajati računov. Zakon določa tudi izjemne primere, v katerih ne bo veljala obveznost sporočanja podatkov. Med takšne izjeme sodijo prodaja žetonov na menjalnih avtomatih, prodaja kmetijskih in gozdarskih pridelkov, pridelanih v okviru osnovne dejavnosti (za dobave, ki so oproščene obračunavanja DDV) in prodaja na enostavnih avtomatih, ki delujejo brez električnega napajanja, zunaj poslovnih prostorov zavezanca in brez navzočnosti fizične osebe, ki bi lahko izvajala postopek sporočanja podatkov o prodaji na avtomatu (na primer daljnogledi na razglednih točkah).
Na ministrstvu za finance pojasnjujejo, da bodo s temi spremembami poenostavili in poenotili pravila glede prodaje na avtomatih in omogočili učinkovitejši davčni nadzor.