Ob jubileju so pripravili tudi pogovor o prihodnosti računovodstva na kmetijah in o prehodu metodologije FADN v FSDN. / Foto: arhiv MKGP
Spremembe pri računovodstvu
V računovodstvu na kmetijah bodo prihodnje leto s spremembo metodologije zbirali poleg ekonomskih tudi okoljske in socialne podatke.
Kranj – Letos je minilo trideset let, odkar je kmetijska svetovalna služba na pobudo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na prvih kmetijah v Sloveniji vzpostavila vodenje računovodstva po metodologiji FADN – Mreže knjigovodskih podatkov s kmetijskih gospodarstev, z vstopom v Evropsko unijo pa je tudi Slovenija enako kot ostale članice morala zagotoviti reprezentativni vzorec – okoli devetsto kmetijskih gospodarstev, ki spremljajo gospodarjenje po metodologiji FADN. Ta metodologija omogoča zbiranje podatkov o dohodkovnem stanju in uspešnosti poslovanja kmetijskih gospodarstev v vseh državah Evropske unije, s tem pa tudi primerjavo podobnih kmetijskih gospodarstev v različnih državah Evropske unije, različne sektorske analize in napovedi stanja, ki ga povzročijo posamezni ukrepi kmetijske politike.
Ko so na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pred nedavnim zaznamovali 30-letnico računovodstva na kmetijah po metodologiji FADN, je ministrica Mateja Čalušić za prihodnje leto napovedala prehod računovodstva na kmetijah iz metodologije FADN na metodologijo FSDN – Mreže za podatke o trajnosti kmetij. Nova metodologija bo omogočila zbiranje ne le ekonomskih, ampak tudi okoljskih in socialnih podatkov, ki jih države potrebujejo za spremljanje ciljev skupne kmetijske politike, evropskega zelenega dogovora ter strategije »od vil do vilic« in strategije za biotsko raznovrstnost.