Po novem bodo vsa plačila OMD za kmetovanje na hribovskih območjih izvzeta iz obdavčitve. / Foto: Cveto Zaplotnik
Državni zbor je novembra sprejel paket davčnih sprememb, med drugim tudi spremembe zakona o dohodnini, ki so bile 10. decembra že tudi objavljene v uradnem listu. Zakonodajalec želi s spremembami spodbuditi zaposlovanje tujih visoko kvalificiranih delavcev v Sloveniji in lastništvo zaposlenih v podjetjih, spreminja pa tudi pogoje za vstop v sistem ugotavljanja davčne osnove od dohodka iz dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov, o čemer smo v rubriki posebej pisali prejšnji petek.
Za visoko kvalificirane kadre iz tujine zakon uvaja ugodnejšo davčno obravnavo v obliki zmanjšanja dohodnine v višini sedmih odstotkov prejete plače, vendar največ za obdobje petih zaporednih let. Slovenski in tuji državljani lahko koristijo ugodnost ob pogoju, da pred nastopom dela v Sloveniji niso starejši od 40 let, v zadnjih dveh letih niso bili rezidenti Slovenije in imajo s pogodbo o zaposlitvi zagotovljeno plačo v višini vsaj dvakratnika zadnje znane letne povprečne plače zaposlenih v Sloveniji.
Spremenjeni zakon spodbuja lastništvo delavcev v podjetjih tudi z lažjim nagrajevanjem delavcev z delnicami in deleži. Za delavce v inovativnih zagonskih podjetjih uvaja posebno davčno shemo, ki omogoča zamik plačila davkov in prispevkov za delnice ali deleže, prejete v teh podjetjih.
Po starem zakonu je bila polovica plačil za območja z omejenimi naravnimi možnostmi za kmetijsko dejavnost obdavčena, spremenjeni zakon je vsa tovrstna plačila izvzel iz obdavčitve.
Zakon spodbuja tudi trajnostno mobilnost. Po novem se za boniteto ne šteje, če delodajalec na nekomercialnih polnilnih postajah zagotavlja delavcu električno energijo za polnjenje osebnega vozila, prav tako pa se ne šteje uporaba kolesa ali kolesa-rikše, ki ga delodajalec zagotovi delavcu, vendar le, če mu zagotovi največ eno kolo ali kolo-rikšo v petih letih in če njegova nabavna vrednost ne presega dva tisoč evrov.