Kmetijska svetovalna služba, ki se vsako leto zbere na posvetu na Bledu, ostaja pod okriljem Kmetijsko gozdarske zbornice. / Foto: Tina Dokl
Kmetijska svetovalna služba, ki se vsako leto zbere na posvetu na Bledu, ostaja pod okriljem Kmetijsko gozdarske zbornice. / Foto: Tina Dokl
Svetovalna služba ostaja v zbornici
Kmetijsko ministrstvo je odstopilo od predloga, po katerem bi javno službo kmetijskega svetovanja iz zbornice prenesli pod okrilje ministrstva v novoustanovljeno upravo za svetovanje in razvoj.
Kranj – Predlog je že ob predstavitvi zakona o kmetijstvu doživel buren odziv, v sredo pa je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić po sestanku s predsednikom Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije dr. Jožetom Podgorškom sporočila, da iz zakona umika predlog reorganizacije kmetijske svetovalne službe. »Vztrajanje pri napovedanem modelu javne službe bi nekateri izkoristili za politizacijo in ideološke spopade, to pa je nekaj, pri čemer sama ne želim sodelovati,« je dejala ministrica in napovedala ustanovitev širše delovne skupine, ki bo oblikovala za vse sprejemljiv model svetovalne službe. Delovna skupina, sestavljena iz vrst predstavnikov zbornice, stroke in svetovalne službe, bo pregledala obstoječe rešitve, analizirala primere dobrih praks iz tujine ter oblikovala enega ali več možnih modelov svetovalne službe, ki bo znal odgovoriti na najzahtevnejše izzive, s katerimi se soočajo kmetje.
Že prejšnji ponedeljek je svet za kmetijstvo in podeželje kot posvetovalni organ kmetijskega ministrstva obravnaval sveženj predlaganih sprememb kmetijske zakonodaje, ki jo je ministrstvo dalo v javno razpravo. Na pobudo nevladnih kmetijskih organizacij – kmetijsko-gozdarske zbornice, čebelarske zveze, zadružne zveze, zveze slovenske podeželske mladine, sindikata kmetov in zveze kmetic – je svet izglasoval sklep, s katerim je predlagal ministrstvu, da umakne predlagane zakone iz javne obravnave in da oblikuje delovne skupine, ki naj bi pripravile nove, usklajene predloge. Z ministrstva so dan kasneje sporočili, da svežnja zakonov ne bodo umaknili iz razprave in da bodo nadaljevali javno obravnavo, saj so prepričani, da so njihove strokovne službe pripravile dobre rešitve za izzive, ki so jih zaznale v pogovorih s kmeti, stroko in nevladnimi kmetijskimi organizacijami, in da bi umik zakonskih predlogov iz javne razprave pomaknil nujno potrebne spremembe v nedoločno prihodnost. Strinjali so se z oblikovanjem delovnih skupin, ki bodo sestavljene iz predstavnikov ministrstva in nevladnih kmetijskih organizacij.