Najvišja urna postavka za začasno in občasno delo dijakov in študentov se je že zvišala, za upokojence se bo s 1. marcem. Slika je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Najvišja urna postavka za začasno in občasno delo dijakov in študentov se je že zvišala, za upokojence se bo s 1. marcem. Slika je simbolična. / Foto: Tina Dokl
Zakon za uravnoteženje javnih financ določa, da bruto urna postavka za začasno in občasno delo dijakov in študentov ne sme biti nižja od zneska minimalne plače, preračunanega na uro dela povprečne mesečne delovne obveznosti za polni delovni čas (174 ur). Ta zakonska določba zavezuje ministra, pristojnega za delo, da ob vsaki spremembi minimalne plače določi tudi nov znesek najnižje bruto urne postavke za začasno in občasno delo.
Ko je minister Luka Mesec na podlagi zakona o minimalni plači določil nov znesek minimalne plače, ki od letošnjega 1. januarja dalje znaša 1277,72 evra, je določil tudi novo minimalno bruto urno postavko za opravljeno začasno in občasno delo dijakov in študentov. Novi znesek najnižje bruto urne postavke znaša 7,34 evra, odredba o tem je bila objavljena v uradnem listu 7. februarja, veljati pa je začela dan kasneje. V primerjavi z letom prej je urna postavka višja za trinajst centov.
S 1. marcem se bo zvišala tudi najnižja urna postavka za začasno in občasno delo upokojencev, hkrati se bo zvišal tudi najvišji dovoljeni letni dohodek, ustvarjen z začasnim in občasnim delom. Urna postavka se bo zvišala s 7,21 na 7,35 evra, najvišji dovoljeni letni dohodek pa z 10.781,07 evra na 10.985,91 evra. Medtem ko bo na novo določeni najvišji znesek urne postavke veljal od začetka letošnjega marca do konca februarja prihodnje leto, pa bo nova omejitev najvišjega dovoljenega letnega dohodka veljala za tekoče koledarsko leto. Upokojenci lahko opravijo v koledarskem mesecu največ 60 ur začasnega in občasnega dela, izjemoma največ trikrat na leto 90 ur na mesec, vendar seštevek vseh ur dela v koledarskem letu ne sme preseči 720 ur. Dodaten dohodek ne vpliva na uživanje pokojnine, lahko pa vpliva na povečanje dohodninske obveznosti. Zakonodaja omejuje tudi delodajalce glede začasnega in občasnega dela upokojencev, omejitev je odvisna od števila zaposlenih.