»Cilji izdaje druge ljudske obveznice so bili doseženi,« je dejala državna sekretarka na ministrstvu za finance Nikolina Prah. / Foto: Bostjan Podlogar/sta
»Cilji izdaje druge ljudske obveznice so bili doseženi,« je dejala državna sekretarka na ministrstvu za finance Nikolina Prah. / Foto: Bostjan Podlogar/sta
Vpis obveznice uspešen
V drugi izdaji ljudske obveznice se je za vpis odločilo 6640 vlagateljev v skupni vrednosti 223 milijonov evrov. Ob tem je bilo na novo odprtih nekaj manj kot tri tisoč trgovalnih računov.
Ljubljana – Skupna nominalna vrednost letošnje izdaje obveznice za fizične osebe znaša 250 milijonov evrov. Vpisanih je bilo za 223 milijonov evrov obveznic, v višini 27 milijonov pa jih je ministrstvo za finance dodelilo OTP banki, ki bo skrbela za uradno vzdrževanje likvidnosti na trgu Ljubljanske borze. To pomeni, pojasnjujejo na ministrstvu, da bo lahko vsakdo prodal obveznico, če bo to želel, oziroma bo vlagateljem vsak dan zagotovljena tako ponudba za nakup kot tudi ponudba za prodajo obveznic, ki bodo na Ljubljansko borzo uvrščene 1. aprila.
Za vpis druge ljudske obveznice s triletno ročnostjo in 2,75-odstotno obrestno mero se je odločilo 6640 oseb, od tega 65 odstotkov iz starostne skupine od 36 do 65 let, 31 odstotkov je starejših, štirje odstotki vpisnikov pa spadajo v skupino od 18 do 35 let, je povedala državna sekretarka Nikolina Prah. Čeprav je bil odziv nekaj manjši kot v prvi izdaji, ko je več kot devet tisoč vlagateljev vpisalo za 258 milijonov obveznic, tudi tokratni vpis ocenjujejo kot uspešen. Ob tem so spomnili na negotove razmere v mednarodnem okolju in nižje obrestne mere na finančnih trgih v primerjavi z lanskim letom. Kot je poudarila predstavnica ministrstva, so temu prilagodili tudi pogoje izdaje.
Povprečni znesek vpisa ljudskih obveznic je 33.581 evrov, kar pomeni, da je presegel lanskega, ki je znašal nekaj več kot 27.000 evrov. Maksimalni znesek so letos določili pri 250.000 evrih, s čimer so želeli doseči ljudi z več prihranki. Nekaj manj kot polovica letošnjih vpisnikov z obveznico vstopa na kapitalski trg, blizu tri tisoč trgovalnih računov je namreč novo odprtih. Skupno je bilo v prvi in drugi izdaji 8600 takšnih računov, kar je po besedah državne sekretarke spodbudno za kapitalski trg, za njegov razvoj in prepoznavnost, in na drugi strani za dvig finančne pismenosti malih vlagateljev. Ob oceni, da so bili cilji doseženi, je pojasnila, da ti zajemajo spodbujanje kapitalskega trga z izdajanjem novih finančnih instrumentov in dvig omenjene pismenosti s prepoznavanjem, da je obveznica manj tvegan finančni instrument, saj zanj jamči država. Na ministrstvu si želijo, da izdaja obveznice postane vsakoletna praksa.