Cilji platforme STEP so po besedah državnega sekretarja Matevža Frangeža pomembni za slovenske gospodarske ambicije. / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Cilji platforme STEP so po besedah državnega sekretarja Matevža Frangeža pomembni za slovenske gospodarske ambicije. / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Za strateške tehnologije

V torek je na Gospodarski zbornici Slovenije potekal Slovenski industrijski forum, ki je bil posvečen spodbudam za razvoj in proizvodnjo strateških tehnologij.

Ljubljana – Predstavniki ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in Slovenskega podjetniškega sklada so skupaj z gosti spregovorili o Platformi strateških tehnologij za Evropo (STEP). Vzpostavljena je bila z namenom krepitve dolgoročne konkurenčnosti, pri čemer se bo osredotočila na področji čistih in z viri gospodarnih tehnologij, digitalnih tehnologij in globokotehnoloških inovacij – gre za inovacije, ki temeljijo na znanosti in inženirstvu ter omogočajo preboje na področjih, kot so umetna inteligenca, kvantno računalništvo, robotika in napredni materiali – ter na sektor biotehnologij, ki sega od razvoja personalizirane medicine, ki omogoča ciljno zdravljenje bolezni, do biotehnoloških rešitev za povečanje kmetijske produktivnosti in bioloških alternativ za industrijske procese.

Kot je povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Matevž Frangež, vsebinske prioritete ciljajo na to, da Evropa z lastnimi močmi poskrbi za brezogljične vire energije in si vsaj na nekaterih področjih skuša povrniti vodilni položaj v svetu. »Kitajska je leta 2003 vodila v treh od 64 strateških tehnologij, danes vodi v 57-ih,« je med drugim poudaril v predstavitvi položaja kitajskega in evropskega gospodarstva. Na ministrstvu menijo, da je platforma priložnost oziroma orodje za inovativno transformacijo slovenskega gospodarstva. »Naša ambicija je, da soustvarjamo in ponudimo nove prebojne tehnološke rešitve, na katerih bo slonela naša prihodnost, boljša gospodarska rast, večja dodana vrednost,« je dejal minister Matjaž Han. Ob tem je poudaril, da bo ključno povezovanje oziroma oblikovanje partnerskega ekosistema razvojnih institucij, univerz, gospodarstva.

Dvig dodane vrednosti

Glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc v razpisih na osnovi uredbe STEP vidi priložnost za hitrejši dvig dodane vrednosti v predelovalnih ter strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih. Ob oceni, da bo imelo dostop do podpore največ okoli 500 slovenskih podjetij, je generalna direktorica zbornice Vesna Nahtigal pri oblikovanju razpisov priporočila minimalne omejitve, ki bi lahko podjetja ovirale pri dostopu do financiranja, spodbujanje podjetij k temu, da so vodilni partnerji v centraliziranih evropskih projektih, ločene razpise za slovenska podjetja in kombinacijo različnih shem državnih pomoči.

Sredstva bodo razpisana v okviru petih centraliziranih evropskih programov: Obzorje Evropa, Inovacijski sklad, Digitalna Evropa, Evropski obrambni sklad in Evropska unija za zdravje. Da bi spodbudili prijave malih in srednje velikih podjetij na program Obzorje Evropa, ministrstvo v naslednjih mesecih preko podjetniškega sklada načrtuje objavo vavčerjev. V sodelovanju z ministrstvom za kohezijo in regionalni razvoj ter drugimi resorji pa si prizadeva za umestitev STEP ukrepov v okvir Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 v Sloveniji. Iz naslova Evropskega sklada za regionalni razvoj načrtuje sofinanciranje projektov razvoja in proizvodnje strateških tehnologij ter njihovih vrednostnih verig, spodbude za podjetja, vključena v pomembne projekte skupnega evropskega interesa, in spodbude za projekte s pečatom suverenosti oziroma pozitivno oceno na centraliziranih programih.

Glavna nacionalna kontaktna točka za platformo je Slovenski podjetniški sklad, kjer je organizirana posebna projektna enota STEP Slovenija. Med drugim je že vzpostavila spletno stran stepslovenija.si, na kateri je tudi vprašalnik za preverjanje interesa oziroma pridobivanja informacij o potencialnih prijaviteljih in skladnosti njihovega projekta s pogoji STEP.