Dan Spirit Slovenija je privabil okoli štiristo udeležencev / Foto: Nebojsa Tejic/sta

Dan Spirit Slovenija je privabil okoli štiristo udeležencev / Foto: Nebojša Tejić/STA

Za vse faze poslovanja

Na Javni agenciji Spirit Slovenija so potegnili črto pod aktivnosti, ki so jih letos izvajali za spodbujanje investicij, podjetništva in internacionalizacije, ter predstavili načrte za prihodnje leto.

Ljubljana – Spirit Slovenija ni le vir finančnih spodbud, temveč deluje kot podporna točka za podjetja v vseh fazah njihovega poslovanja, je na dogodku Dan Spirit Slovenija poudaril direktor Rok Capl. »Veseli nas, da se na nas obrača vse več podjetij, ki so prepoznala, da jim lahko ponudimo ustrezno podporo na njihovi poslovni poti,« je dejal. Iztekajoče se leto je ocenil kot izjemno uspešno in dodal, da so si v tem duhu zastavili tudi ambiciozne cilje za prihodnje leto.

Vodja sektorja za spodbujanje internacionalizacije in namestnica direktorja Tamara Zajec Balažič je v pregledu letošnjih aktivnosti poudarila organizacijo več kot 60 gospodarskih delegacij, 27 izobraževalnih seminarjev za podjetja, obisk 13 aktualnih konferenc in deset skupinskih predstavitev na pomembnih sejmih. Trenutno so poleg snovanja aktivnosti za leto 2025 v ospredju intenzivne priprave na predstavitev Slovenije na svetovni razstavi Expo v Osaki na Japonskem. Kot eno izmed pomembnejših aktivnosti na področju internacionalizacije je poudarila tudi intenzivno sodelovanje s slovenskimi poslovnimi klubi v tujini. »Ti predstavljajo našo podaljšano roko na tujih trgih. So učinkovita platforma za povezovanje, mreženje in izmenjavo informacij med slovenskimi podjetniki ter lokalnimi partnerji v različnih državah. Letos agencija sofinancira aktivnosti 18 poslovnih klubov, ki so prisotni že skorajda po vsem svetu.« Kot je še dodala, število klubov želijo v prihodnje še povečati.

Sektor za spodbujanje podjetništva nudi podporo v obliki promocije in informiranja, krepitve kompetenc, svetovanja in mentoriranja ter krepitve podjetniških in inovacijskih ekosistemov. Storitve so namenjene tako podjetnikom začetnikom kot tistim, ki so v rasti in razvoju. Različne delavnice, usposabljanja in ozaveščanje po besedah vodje sektorja Irene Meterc potekajo po vsej Sloveniji. Poudarila je tudi spodbujanje podjetništva med mladimi, sodelovanje med znanostjo in gospodarstvom ter nacionalno točko za prenos lastništva, v kateri skupaj s partnerji seznanjajo, kaj pomeni prenos, podjetja pa lahko dvignejo tudi vavčer za zunanjega strokovnjaka ali kritje stroškov prenosa.

Skupna vrednost letos izvedenih izplačil znaša 30 milijonov evrov (lani 24,7 milijona evrov), skupna vrednost oddanih vlog za izplačilo pa 75,4 milijona evrov (lani 45,1 milijona evrov), je povedal vodja sektorja za finančne spodbude Rok Beniger. Ob tem je poudaril, da je le 52 odstotkov prvič oddanih zahtevkov tudi dejansko izplačanih, in zato podjetja pozval, naj oddajo ustrezne zahtevke. V prihodnjem letu je napovedal tudi nove ukrepe: dva bosta v pomoč podjetjem pri vstopu na tuje trge, eden podjetnicam in podjetnikom začetnikom, eden pa sofinanciranju aktivnosti podpornega okolja.

V sektorju za spodbujanje investicij se posvečajo promociji slovenskega gospodarstva v tujini, zagotavljanju vseh potrebnih informacij, iskanju lokacij, povezovanju z institucijami; nudijo pomoč pri realizaciji in tudi po zaključku investicije, je pojasnil vodja sektorja Vid Habjan. Med drugim so vzpostavili bazo poslovnih con, ki je v pomoč pri iskanju lokacij za investicije. Po besedah Habjana jo stalno dopolnjujejo, pri čemer sodelujejo tudi z občinami in regionalnimi razvojnimi agencijami. »Veliko podjetij se na nas obrača tudi, ker iščejo potencialne partnerje za svoje razvojne projekte,« je dejal. Pri tovrstni pomoči Spirit Slovenija sodeluje s široko mrežo partnerjev, ključno pa je, je poudaril, da so razvojni projekti konkretni in dobro pripravljeni.