Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Davčnim zavezancem tudi letos ne bo treba vložiti napovedi za odmero dohodnine od dohodkov iz zaposlitve, iz dejavnosti ter osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti, ampak jim bo finančna uprava že na podlagi podatkov, prejetih od izplačevalcev dohodkov, in še nekaterih drugih podatkov pripravila informativni izračun dohodnine. Če zavezanci izračunu ne bodo ugovarjali, bo ta po določenem obdobju samodejno postal odločba in davčni obračun bo po doplačilu ali vračilu dohodnine končan.
Za nekatere vrste dohodkov morajo zavezanci napoved za odmero dohodnine vložiti sami. Napoved morajo tako vložiti za odmero dohodnine od dohodkov iz kapitala (dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev, deležev ter investicijskih kuponov, od obresti na denarne depozite, drugih obresti in dividend), od dohodkov iz oddajanja premoženja v najem in od dobička, doseženega z odsvojitvijo izvedenih finančnih instrumentov. Napoved lahko oddajo po elektronski poti preko sistema eDavki ter osebno ali po pošti pri finančnem uradu, zadnji rok za vložitev napovedi pa je petek, 28. februar.
Napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah Evropske unije, morajo vložiti le zavezanci, ki so lani dosegli več kot tisoč evrov obresti. Ta znesek je bilo lani, na primer, možno preseči že pri vezavi več kot petdeset tisoč evrov po dvoodstotni letni obrestni meri.
Posamezniki, ki so lani oddali premično ali nepremično premoženje v najem drugim fizičnim osebam, si lahko davčno osnovo zmanjšajo tudi z uveljavitvijo dejanskih stroškov vzdrževanja premoženja. Pri obdavčitvi dobička, ki so ga dosegli s prodajo vrednostnih papirjev in deležev, investicijskih kuponov in nepremičnin, si pozitivno davčno osnovo lahko zmanjšajo za izgubo, ki so jo dosegli s prodajo tovrstnega kapitala in nepremičnin.