Darinka Tarman / Foto: Cveto Zaplotnik

Del udeleženk letošnjega srečanja kmetic in podeželskih žena / Foto: Cveto Zaplotnik

Želijo si, da bi bilo njihovo delo bolj cenjeno

Predstavnice gorenjskih društev kmečkih in podeželskih žensk so se v torek zbrale na vsakoletnem srečanju, letos je bilo v občini Kranjska Gora. Kmetice si želijo, da bi bilo njihovo delo v družbi bolj cenjeno.

Gozd - Martuljek – Na Gorenjskem je trinajst društev kmečkih in podeželskih žensk, njihove predstavnice se vsako leto srečajo, vsakič na drugem koncu Gorenjske. Letošnje srečanje je bilo v torek v občini Kranjska Gora, pripravila pa sta ga domače Društvo podeželskih žensk občine Kranjska Gora in Kmetijsko-gozdarski zavod Kranj. Domačinke so se izkazale kot odlične gostiteljice, pripravile so zanimiv program in napekle dobrote, s katerimi so za dobrodošlico postregle kmeticam in gostom. Udeleženke, vseh je bilo več kot šestdeset, so se zbrale v gasilskem domu v Gozdu - Martuljku, kjer jih je pričakal harmonikar in jim zaigral nekaj lepih, domačih pesmi. Predsednica domačega društva Darinka Tarman je v pozdravnem nagovoru poudarila, da ženske v življenju podpirajo tri hišne vogale, kar je na kmetih in na podeželju še bolj očitno. S sodobnim življenjem je skupnih srečanj vedno manj, ob večerih ni več preje, ličkanja in drugih opravil, pri katerih so se ženske nekdaj družile, si delile izkušnje, si kaj povedale … Prav zato so se kmetice organizirale v društvo, v okviru katerega se družijo, prirejajo izlete in strokovne ekskurzije in se izobražujejo, je dejala Darinka Tarman, ki si tudi želi, da bi bilo delo kmetic bolj cenjeno. Robert Golc, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko-gozdarskem zavodu Kranj, je dejal, da si v zavodu prizadevajo za stabilnost gorenjskih kmetij, vseh je okrog 3500, pri tem pa je poudaril, da je v Sloveniji, podobno kot drugje v Evropi, zelo majhen delež mladih kmetov. »Mladi s kmetij uhajajo v službe, ki so bolje plačane,« je dejal Golc in dodal, da je prav zato pomembno, da kmetijstvo zagotavlja kmetom dostojno življenje. Andrejka Krt, vodja službe za dopolnilne dejavnosti in družbene storitve na podeželju pri Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije, je spomnila na vlogo kmetic pri razvoju dopolnilnih dejavnosti, ki pomembno prispevajo tudi k izboljšanju ekonomskega in socialnega položaja kmetij. Med gosti sta bili tudi županja Henrika Zupan, ki je kmeticam izrekla dobrodošlico v kranjskogorski občini, in nekdanja kmetijska svetovalka za dopolnilne dejavnosti Majda Loncnar.

Po pozdravnih nagovorih sta se kmeticam predstavila dva, ki sta začela iz nič, a uspela vsak na svojem področju. Erik Fertin iz Rateč se ukvarja s kozjerejo in predelavo kozjega mleka v izdelke. Prve koze je nabavil pred devetimi leti, zdaj ima 32 molznic, njihovo (seneno) mleko pa predeluje v izdelke, po katerih je veliko povpraševanja in za katere je prejel že več priznanj. Drugi je dr. Andrej Gregori iz Podkorena, ki se ukvarja z gojenjem zdravilnih gob oziroma gliv, s proizvodnjo prehranskih dopolnil in krmnih mešanic iz zdravilnih gliv ter z mikološkimi raziskavami. Zaposluje devet ljudi.

Kmetice so si ogledale še Slovenski planinski muzej v Mojstrani, srečanje pa sklenile z druženjem ob kosilu, ki so ga pripravili v gostilni Pr' Železn'k.