Začetek poti skozi bujen, zelen gozd. / Foto: Jelena Justin
Alpsko barje
Gerzkopf (1728 m n. m.) – Hrib, ki mu lokalno prebivalstvo pravi, da je dragulj. In res je. Zaščiten dragulj s čudovitim panoramskim razgledom. Zavarovano področje. Na vrhu za srečo lahko celo pozvonimo.
Se vam je že kdaj zgodilo, da ste se na poti kamorkoli že nekje ustavili in mimogrede obiskali kakšno znamenitost ali pa hrib, ker je bil že ravno tam? No, tale vzpon na Gerzkopf, hrib, ki leži nad Pongauom v Avstriji, je eden takih. Ko ne pričakuješ nič, a dobiš ogromno.
Izhodišče je Eben in Pongau oziroma parkirišče Knappbauer. Parkiramo ob cesti, po kateri prehodimo dva ovinka, nato pa zavijemo na markirano pot št. 15. Pot poteka skozi senčen, lep in visok gozd. Kmalu dosežemo vrh grebena. Sledi malce strmejši odsek poti. Značilnost poti je, da je precej vlažna, zato je nujna odlična in predvsem vodoodporna (goretex) obutev. Med vzponom se nam odpirajo čudoviti razgledi na Dachstein in Bischofsmütze. Gozd postaja redkejši, nas pa markirana pot pripelje do nižjega rastlinja in ruševja. Desno spodaj je pastirska koča, kjer se v poletnem času da dobiti izvrstne mlečne izdelke, levo pa sledi kratek, a strm pas borovcev. Skozi borov gozd pridemo do idiličnega in legendarnega jezera »Schwarze Lacke« oz. »Črno jezero«. Tukaj smo pravzaprav že sredi naravnega rezervata, ko zagledamo vrh Gerzkopf. Po približno dveh urah vzpona lahko pozvonite na vrhu in se zazrete v čudovito panoramo. Z vrha lahko uživamo v čudovitem razgledu na Tennengebirge, Nizke Ture, Gosaukamm in Dachstein. Na vzhodu kraljuje veličastna gora Bischofsmütze, v daljavi pa se dvigajo vrhovi Visokih Tur.
Zavarovano območje Gerzkopf obsega približno 91 ha okoli vrha Gerzkopf v gorovju Fritztal v Salzburških Alpah, ki jih sestavlja skrilavec. Gerzkopf je geološko tudi del werfenskih plasti (kvarcit) in zato pripada sistemu Apneniških Alp. Oba geološka sistema sta ustvarila kopaste, travnate in gozdne vrhove alpskega sveta med Dachsteinom in Tirolsko dolino Inn. Vršno področje Gerzkopfa je že v območju severnega gozdnega praga, kar se kaže v visokoalpski rahlosti in zakrneli rasti.
Zavarovano področje je subalpsko barje. To je posledica pomanjkanja apna v kamnini, deževnega in hladnega podnebja ter zaradi grebenske lege pomanjkanja hranil na pobočju in pronicanja vode, ki jo je ustvarila ledeniška erozija. Tovrstna oblika vršnega barja je zelo redka. Posebnost območja je vsekakor stoječe vodno telo, Črno jezero. Kljub izjemnosti področja pa območje ne sodi pod območje Unescove svetovne dediščine Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut (Solnograško) okoli Dachsteina.
Tu so tudi habitati za različne redke rastlinske in živalske vrste.
Z vrha sestopimo po poti vzpona. Če bomo vrh obiskali poleti, pa naredimo obvezen postanek v pastirski koči, kjer nam bo prijazna majerica postregla z mlečnimi dobrotami. »Butter Milch«, pinjenec po slovensko, odlično odžeja v vročih poletnih dneh.
Nadmorska višina: 1728 m
Višinska razlika: 550 m
Trajanje: 3 ure
Zahtevnost: 2 / 5