Člani gostujoče folklorne skupine odraslih KUD Triglav Srednja vas v Bohinju so s svojim nastopom občinstvo popeljali v čas vojne. / Foto: Alenka Brun

Člani gostujoče folklorne skupine odraslih KUD Triglav Srednja vas v Bohinju so s svojim nastopom občinstvo popeljali v čas vojne. / Foto: Alenka Brun

Bilo je nekoč

Folklorno društvo Šenčur je zadnji petek v novembru povabilo v dom krajanov v Šenčurju na tradicionalno prireditev Bilo je nekoč.

Tokrat so se članom Folklornega društva (FD) Šenčur na odru pridružili tudi folklorniki Kulturno-umetniškega društva (KUD) Triglav Srednja vas v Bohinju in otroška folklorna skupina Knofki iz Podružnične šole Olševek Osnovne šole Šenčur. Program je povezoval Aleksander Gašperlin, člani FD Šenčur, ki je letos praznovalo 15-letnico delovanja, pa so se tokrat odločili, da s tradicionalno prireditvijo Bilo je nekoč 2024 obudijo spomin na običaje, šege, plese in pesmi iz bolj oddaljene preteklosti. Gledalce v dvorani so najprej s pesmijo in plesom popeljali skoraj tristo let v preteklost, v čas Marije Terezije, ki je z ukazom odredila sajenje krompirja in sadja ter s tem v takratnem času rešila Slovence lakote. To so prikazali v dveh točkah, ki so jih naslovili Krompir in Tepke. V prvi točki so odkrivali začetke sajenja krompirja, v drugi pa so se jim na odru pridružili tudi Knofki in izvedeli smo, zakaj se hruški reče tepka.

V nadaljevanju so se z nastopi folklorniki pomaknili po zgodovinski premici za nekaj več kot sto let naprej. Člani gostujoče folklorne skupine odraslih KUD Triglav Srednja vas v Bohinju so s svojim nastopom občinstvo popeljali v čas vojne s točko Fantje na fronti. Ti so se namreč znali kratkočasiti s plesom in so na ta način vsaj za trenutek pozabili na grozote vsakdana. Domači folklorniki so potem zaplesali v točkah Po Šenčurju gor in dol ter Stopinje za obzorjem časa. V točki Ta potrkana je sledil kasneje (pred skoraj sto leti) priljubljeni ples, ki so go izvedli člani odrasle skupine FS KUD Triglav Srednja vas v Bohinju, šenčurski folklorniki pa so se predstavili še s točko Potowčke z značilnim plesom šotiš. Prav za konec pa so v skupnem plesu iz sedanjosti zaplesali vsi nastopajoči.