Balonski pes je eno najbolj znanih del Jeffa Koonsa. / Foto:

Dan za umetnost

Amerika od Jimija do Jima (14)

Od mesta Solvang, kalifornijske Danske v malem, smo se poslovili z ogledom bližnje farme nojev. Opazovanje teh velikanskih ptičev od blizu je nekaj posebnega. Seveda je njihov teritorij z vseh strani ograjen – kadar so noji lačni, znajo biti precej »sivni«. Menda kavsnejo tako močno, da lahko ubijejo leva, prav tako nima smisla pred njimi bežati, saj najhitrejši drvijo tudi do 70 km/h. Z nakupom porcije hrane smo se lahko na lastne oči prepričali, kako drugačen je noj, če je lačen, pozdravili smo še njihove sorodnike emuje v sosednji staji in se zapeljali naprej proti Los Angelesu. Tja smo se vračali po dveh tednih potepanja po zahodu Združenih držav, čakal nas je polet nazaj v Evropo.

Za zadnji dan smo si izbrali center Los Angelesa, tako imenovani downtown, in ga z obiskom velike galerije The Broad ter Zadnje knjigarne (The Last Bookstore) predvsem plemenitili z umetnostjo. Ob avtocesti, ki s severa vodi v mesto, nas je spotoma zvabil tako imenovani The Getty. Na griču (vstop je zastonj, stane pa parkirišče in obvezna vožnja z vzpenjačo) se nahaja obsežen kompleks z galerijami, raziskovalnim centrom, dvorano, razkošnimi vrtovi, skulpturami na prostem … Imenuje se po bogatašu Jeanu Paulu Gettyju, ki je sicer veljal za skopuha – znana je zgodba o ugrabljenem vnuku, za katerega je na koncu s težavo plačal odkupnino (menda je šlo le za posojilo otrokovemu očetu). Bil pa je tudi zbiralec umetnin in iz zapuščine so dvajset let po njegovi smrti zgradili ta veliki umetniški kompleks in tja preselili tudi umetniško zbirko. Gre večinoma za evropsko umetnost, slike, risbe, skulpture, fotografije znanih avtorjev, zanimanje pa vzbuja tudi pogled na visoke zgradbe losangeleškega centra mesta in na terasaste griče Bel aira z domovanji premožnih zvezdnikov.

V »downtownu« nedaleč od Staples centra, kjer hokej igra naš Anže Kopitar, se nahaja muzej sodobne umetnosti The Broad. Imenuje se po ustanoviteljih Eliju in Edythe Broad. Gospod velja za 78. najbogatejšega Američana in z ženo že pol stoletja zbira umetnine sodobnih ameriških avtorjev. V zbirki, ki je vsak teden v povprečju večja za novo delo aktualnega umetnika, je okrog dva tisoč del več kot dvestotih avtorjev. V muzeju verjamejo, da najboljše kolekcije nastajajo vzporedno z aktualnimi umetniki, zato so usmerjani v sodobno umetnost. Lahko si predstavljate, s kakšnim navdušenjem smo si ogledovali dela umetnikov, kot so Jean-Michel Basquiat, Andy Warhol, Jeff Koons, Roy Lichtenstein, Jasper Johns, Barbara Kruger … Za zbirko na 4545 kvadratnih metrih, odprli so jo leta 2015, ni vstopnine, je pa treba prej rezervirati za obisk, saj je v galerijah lahko naenkrat le točno določeno število obiskovalcev. V centru mesta, kjer sicer kraljujejo visoke stavbe s sedeži podjetij, je v starejši zgradbi tudi tako imenovana Zadnja knjigarna (The Last Bookstore). Knjigarna, tu so naprodaj tako nove kot oz. predvsem rabljene plošče in DVD-ji, je pravi bralski raj. Ob tem, da na policah lahko najdeš marsikaj po zelo nizkih cenah, navdušujejo prave instalacije iz odsluženih knjig. Za nekaj dolarjev sta nam v nahrbtnik padla znana naslova Canterburyjske zgodbe in Čakajoč Godota, sicer pa je že sam sprehod po knjigarni prava paša za oči.

×