Cerkev svetega Justa dosežemo po parih minutah hoje. / Foto: Jelena Justin

Divje vode izpod Krna

Koseška korita – V prijetnem hladu zelenih gozdov in deroče ter šumeče vode bomo obiskali divjino potoka Brsnik, ki priteče izpod Krna. Označena pot, ki vodi mimo energijskih točk.

Najvišje ležeča vas pod Krnskim pogorjem je Koseč, ki je le streljal oddaljen od Drežnice. Vas je križišče številnih zanimivih pohodniških poti, mdr. tudi Alpe Adrie in Poti miru. Soška dolina je znana po številnih slapovih in koritih. Tudi mi bomo danes obiskali eno od njih, manj poznano, posledično tudi manj turistično. V zavetju bukovega gozda, ob šumenju vode, bomo našli svoj notranji mir. Naš cilj danes so Koseška korita.

Zapeljemo se v Kobarid, kjer v krožišču zavijemo proti Drežnici. Peljemo se proti Drežnici in v vasi zavijemo desno proti vasi Koseč, majhni vasici s prijaznimi domačini. Sredi vasi, v bližini smerne table za Koseška korita, je na zasebnem zemljišču urejeno parkirišče, »Fair Parking« (pošteno parkirišče) piše in pod tablo je keramični pujsek, »šparovček«. Parkiramo tam in v pujska vržemo kakšen kovanec. Bodimo fer (pošteni)!

Rumena turistična tabla nas usmeri desno navzdol proti Koseškim koritom. Najprej dosežemo cerkev sv. Justa, ki je eden najstarejših sakralnih objektov v Posočju, saj prva omemba datira v 14. stoletje. Cerkev je sezidana iz lehnjaka. V notranjosti so freske s svetopisemskimi prizori iz 15. stoletja in manjši oltar s kipom sv. Justa, ki je bil eden izmed zgodnjih krščanskih mučencev in apologetov v drugem stoletju.

Pri cerkvi odpremo ogrado in se precej strmo začnemo spuščati proti koritom navzdol. Naša pot se najprej spušča ob potoku Stopnik. Ob poti so slapovi Stopnik I z višino 22 metrov, Stopnik II in III z višinama 16 in 21 metrov, ki si sledita v izredno kratki razdalji, ter Stopnik IV z višino 25 metrov. Pred vsakim slapom je narejeno razgledišče, do enega od slapov se je možno tudi spustiti. Ko pridemo do dna, se naša pot nadaljuje do Koseških korit. Korita, ki so globoka tudi 60 metrov, je izdolbel potok Brsnik. Korita so običajnim pohodnikom nedostopna in nevarna, zato si lahko ogledamo le njihov zadnji del. Potok Brsnik je v ploščate apnenčaste nanose izdolbel globoka korita. Strmec struge je neenakomeren, tako da voda pada v slapovih in skočnikih ter teče v brzicah. V dno korita se spustimo po kratki zavarovani poti, v pomoč so nam tudi skobe. Po zavarovani poti se dvignemo nazaj iz korit, čez lesen most prečimo potok Brsnik in se ob potoku Ročica začnemo vzpenjati do vzpetine Glavica nad sotočjem, kjer so energetske točke. Primož Hieng je v Vodniku po zdravilnih energijah Slovenije zapisal:

»Vzpetina nad sotočjem se imenuje Glavica. Tam vas bosta obdala spokojen mir in tišina gozda. Označene so energijske točke, ob njih pa so urejene klopi za počitek, ki si ga zdaj lahko kar v miru privoščite. Na teh točkah je energija na poti najmočnejša.«

Visoko nad potokom Ročica se vrnemo do asfaltirane ceste Drežnica–Koseč, na njej zavijemo desno in se vrnemo nazaj do urejenega parkirišča.

Opisano področje je izredno bogato z vodami, ki prihajajo iz Krnskega pogorja. Čez stene in soteske si utirajo pot, da se lahko izlijejo v smaragdno Sočo, »bistro hči planin«, kot je zapisal Simon Gregorčič. Ko se peljemo proti Koseču, bomo na levi strani opazili tudi smerokaz za dva čudovita slapova, Sopota in Krampež. Toplo priporočam ogled!

Nadmorska višina: 570 m
Višinska razlika: 250 m
Trajanje: 2–3 ure
Zahtevnost: 3 / 5

×