Člani Kluba koroških Slovencev iz Ljubljane pred dvojezičnimi jaslimi v Borovljah. V sredini lastnik hiše dr. Daniel Wutti. / Foto: Jože Košnjek
Člani Kluba koroških Slovencev iz Ljubljane pred dvojezičnimi jaslimi v Borovljah. V sredini lastnik hiše dr. Daniel Wutti. / Foto: Jože Košnjek
Na letošnjem koncertu Koroška poje v Domu glasbe v Celovcu je bilo precej poslušalcev iz Slovenije tudi po zaslugi klubov koroških Slovencev iz Ljubljane in Maribora. V avtobusu iz Ljubljane jih je bilo pol stotnije, v mariborski skupini pa nekoliko manj. Oboji so se srečali v Borovljah. Najprej pri hiši sredi mesta, v kateri delujejo dvojezične otroške jasli zasebnega dvojezičnega vrtca »Jaz in ti – Ich und du« in je od leta 2016 naprej last domačina, profesorja, raziskovalca, psihoterapevta in profesorja na Visoki pedagoški šoli v Celovcu dr. Daniela Wuttija. Njegov oče je dolgoletni boroveljski zdravnik, politik in zavedni Slovenec dr. Franc Wutti, mama pa pesnica Vera Wutti.
Hiša ima pestro zgodovino. V prvi polovici preteklega stoletja je bil v njej izrazito protislovensko usmerjen vrtec. Sedaj je znova, vendar tudi slovenski. Na hišo je bila pritrjena plošča, na kateri piše, da je bil v njej na dan koroškega plebiscita 10. oktobra leta 1920 kraj, na katerem se je odločalo o »svobodni Koroški«. Dr. Daniel Wutti jo je snel in shranil, občinski oblasti pa predlagal, da namesti novo brez zavajajoče in enostranske vsebine, saj je bil plebiscit glasovanje, ali bo Koroška del Avstrije ali Jugoslavije. Predlog ni bil sprejet. Boroveljski svobodnjaki so oktobra leta 2022 postavili novo tablo z enako vsebino, vendar na občinski zemlji, na rob pločnika. Članice in člani mariborskega in ljubljanskega kluba so nato obiskali še boroveljsko pokopališče in se poklonili žrtvam nacističnega nasilja ter partizanom, ki so jih maja leta 1945 pri boroveljskem mostu čez Dravo pobili umikajoči se domobranci. Nataša Vanja Stergar, Janez Stergar in dr. Danijel Grafenauer so v imenu obeh klubov položili venec, Tone Kuntner pa se je umrlim poklonil z eno od svojih pesmi.
Pred koncertom Koroška poje so bili popotniki povabljeni v novo slovensko kulturno središče iKult pri železniški postaji v Celovcu, ki ga je v poldrugem letu s skromnimi sredstvi in tisoči prostovoljnih delovnih ur uredila Slovenska prosvetna zveza. V iKultu je tudi sedež edinega slovenskega poklicnega gledališča na Koroškem z imenom Rampa. Tu sta gostom iz Slovenije izrekla dobrodošlico poslovodja Slovenske prosvetne zveze Mitja Rovšek in generalna konzulka Republike Slovenije v Celovcu Maja Balant Slobodjanac.