Trajanova tabla, Džerdap / Foto: Slavko Zupanc

Trajanova tabla, Džerdap / Foto: Slavko Zupanc

Donavska kolesarska pot, 18. del

Četrto etapo letošnjega kolesarjenja ob Donavi smo začeli v Donjem Milanovcu in nadaljevali skozi Golubinje, enega redkih naselij v soteski Džerdap. Podobno kot prejšnji dan smo kolesarili skozi številne neosvetljene tunele, ki so vklesani v skale. Naš prvi daljši postanek je bil po 21 kilometrih, ko smo se vkrcali na ladjico za križarjenje po soteski Džerdap. Ogled soteske z reke je bil nepozabno doživetje. Pluli smo skozi dva znamenita kanjona na reki, Veliki Kazan, kjer je struga široka od 150 do 170 metrov in globoka več kot 70 metrov, in Mali Kazan, kjer je struga nekoliko širša. Opazovali smo strme pečine, ki dosežejo višino 300 metrov. Na srbski strani reke se dviguje mogočna planina Miroč, ki je del nacionalnega parka Džerdap.

A ni bila le narava tista, ki nas je navdušila. Med križarjenjem smo si ogledali znamenitosti, ki jih z brega ni mogoče videti. Ena od teh je bila Trajanova tabla, pomemben arheološki spomenik, ki ga je dal postaviti rimski cesar Trajan ob zaključku gradnje rimske vojaške ceste skozi Džerdap. Ko je bila zgrajena hidroelektrarna Džerdap I in je gladina Donave narasla za 35 metrov, so to antično tablo prestavili – 350 ton težek kamnit monolit, vklesan v pečino, so izrezali in previdno premaknili na novo lokacijo tik nad reko. Ta inženirski podvig iz druge polovice 20. stoletja je po svoje prav tako impresiven kot sama tabla, ki priča o Trajanovih osvajalskih pohodih.

Nasproti Trajanove table, na romunski strani reke, je še en simbol neustavljive človeške volje – kamnita skulptura kralja Decebala. Ta 42 metrov visoka skulptura, največja te vrste v Evropi, upodablja obraz zadnjega dačanskega kralja, ki nas spominja na nekoč mogočno deželo in opominja na spopade med Dačani in Rimljani.

Naš sprehod skozi zgodovino se je nadaljeval, ko smo pluli mimo samostana Mrakonija, ki stoji na mestu nekdanje balonske postaje Varnica, kjer so nekoč uravnavali promet skozi to ozko sotesko.

Po prijetni in zanimivi vožnji z ladjico smo nadaljevali kolesarjenje. Najprej nas je pričakal petkilometrski klanec, nato spust proti turističnemu kraju Tekija, kjer obiskovalci lahko uživajo na peščeni plaži ob Donavi. Nadaljevali smo do hidroelektrarne Džerdap I in nato do kraja Novi Sip, kjer smo si ogledali ostanke rimske trdnjave Diana. Kolesarili smo skozi naselji Davidovec in Kladušnica ter prispeli do Kladova, našega cilja. Na vhodu v mesto nas je pozdravila mogočna trdnjava Fetislam, zgrajena v času otomanskega imperija. Po ogledu trdnjave smo se zapeljali v Kladovo do našega hotela.