Lauingen, Schimmelturm / Foto: Karmen Štefe / Foto:

Donavska kolesarska pot, 4. del

Prenočili smo v hotelu v središču Ulma. Staro mestno jedro in glavne znamenitosti smo si po prihodu na cilj ogledali že prejšnji dan. Na začetku etape smo se na ogled mesta podali še s kolesom. Najprej smo se peljali skozi ribiško četrt, kjer so zanimive lesene hiše ob reki Blau, ki se nekoliko nižje izliva v Donavo. Najzanimivejša je bila hiša, ki je nagnjena proti reki in v kateri je hotel. Vpisana je v Guinnessovo knjigo rekordov. Po enem od znamenitih mostov v ribiški četrti smo prečkali reko Blau in si ogledali staro mestno jedro z mestno hišo in znamenito katedralo. Nato smo se zapeljali čez Donavo in naredili še krog po mestu Neu-Ulm, ki leži na desnem bregu Donave in spada v zvezno deželo Bavarska, medtem ko je Ulm, ki je na levem bregu Donave, v zvezni deželi Baden-Württemberg, po kateri smo kolesarili prva dva dni. Po kratkem ogledu smo se vrnili na levi breg reke in po kolesarski poti nadaljevali pot proti cilju Donauwörth. Čakalo nas je sto kilometrov kolesarjenja po ravnini oziroma rahlo navzdol, kajti na celotni poti smo se spustili le za osemdeset metrov. Donava na tem delu teče lagodno in počasi skozi široko dolino proti severovzhodu. Ves dan smo kolesarili po levem bregu reke.

Po nekaj kilometrih smo zapustili Baden-Württemberg, tretjo največjo zvezno deželo, in vstopili v največjo in obenem najjužnejšo nemško zvezno deželo Bavarsko. Pot je bila v nekaterih delih asfaltirana, večinoma pa makadamska. V zgodovinskem mestu Leipheim, ki je med drugim znano tudi po krvavem kmečkem uporu, na vzpetini nad Donavo stoji grad Leipheim, ki so ga leta 2006 temeljito prenovili. Nekoliko nižje ob Donavi je na desnem bregu Donave mesto Günzburg z bogato zgodovino, kjer so Rimljani že leta 70 pr. n. št. zgradili utrdbo in naselje, da bi branili meje svoje dežele ob Donavi.

Kolesarili smo mimo številnih jezer, ki so v bližini reke. Mesto Lauingen leži na levem bregu Donave in velja za tipično bavarsko vojvodsko mesto. Ustanovljeno je bilo okoli leta 1200. V mestu se je rodil Albertus Magnus oz. Albert Veliki, dominikanski pater, filozof in znanstvenik, ki velja za enega največjih srednjeveških filozofov in mislecev. Znamenitost mesta je Schimmelturm, 54-metrski stražni stolp iz 15. stoletja. Naslednje mesto, skozi katero smo kolesarili, je bil Dillingen (20 tisoč prebivalcev), ki ima bogato zgodovino. Ustanovili so ga Alemani. Po reformaciji je mesto postalo rezidenca augsburških knezoškofov. Znano tudi po jezuitski univerzi, kjer je študiral tudi Sebastian Kneipp, znani zdravilec z vodo. Cilj etape je bil Donauwörth, ki leži ob sotočju rek Wörnitz in Donave.

×