Donavska soteska pri Weltenburgu / Foto: Slavko Zupanc

Donavska kolesarska pot, 6. del

Prenočili smo v mestu Ingolstadt, in sicer v hotelu na desnem bregu Donave. Zjutraj smo se mimo Klenzeparka zapeljali v središče mesta, ki leži na levem bregu reke. Zgodovinsko mestno jedro obdaja znamenit park Glacis, kjer je bil nekdaj odprt prostor pred mestnim obzidjem. Mesto je bilo prvotno trdnjava, obdana s srednjeveškim obrambnim zidom, od katerega so ohranjena le zahodna vrata Kreuztor s sedmimi stolpi. Od številnih zgodovinskih stavb sta najbolj znani Stari vojvodski grad iz 13. stoletja in Novi grad iz 15. stoletja.

Iz mesta smo se zapeljali do Donave in kolesarili najprej po levem bregu, pri Großmehringu pa smo prečkali reko in nadaljevali po desnem bregu po protipoplavnem nasipu tik ob reki. Pri kraju Irsching smo se peljali tik ob ogromni elektrarni, ki deluje na kurilno olje in zemeljski plin. Pri Vohburgu smo ponovno prečkali reko in nadaljevali po levem bregu skozi Wackerstein in Pförring. Na desni je počasi tekla Donava, na levi pa so nas spremljali mrtvi rokavi Stare Donave in jezerca, ki so deloma skrita v gozdovih. Močvirna pokrajina je pravi raj za ptice in divjad. Kolesarjenja po idilični pokrajini je bilo kmalu konec in zavili smo na most čez Donavo proti Neustadtu. Nadaljevali smo po kolesarski stezi ob glavni cesti proč od Donave do zdravilišča Bad Gögging, ki je bilo znano že v rimskih časih. Skozi mesto teče reka Abens, ki se v dva kilometra oddaljenem Einingu, ki je znan po ruševinah rimske utrdbe Abusina, izliva v Donavo. Od tam je kolesarska pot najprej vodila navkreber skozi hmeljišča, nato pa je sledil spust do kraja Staubing, kjer smo ponovno prišli do Donave.

Po nekaj kilometrih smo prispeli do benediktinskega samostana Weltenburg, ki stoji na polotoku tik ob reki. Samostan naj bi bil ustanovljen okoli leta 617 in velja za najstarejšega na Bavarskem. Pri samostanu se začne Donavska soteska pri Weltenburgu. Vkrcali smo se na rečno ladjo, ki nas je skozi čudovito pet kilometrov dolgo sotesko popeljala do Kelheima. Soteska je bila že leta 1840 razglašena kot naravni rezervat. O mogočnih skalah, ki se več kot 80 metrov visoko dvigajo nad reko in imajo zanimiva imena (npr. Bavarski lev, Trije vojskujoči se bratje, Čebelnjak …), je veliko legend in zgodb. Izkrcali smo se v Kelheimu, kjer se pokrajina spet razširi v široko ravnino. V mestu se reka Altmühl izliva v Donavo. Nad mestom na hribu Michaelsberg stoji Dvorana osvoboditve (Befreiungshalle), monumentalna zgradba, ki jo je dal zgraditi bavarski kralj Ludvik I. v spomin na zmage proti Napoleonu med osvobodilnimi vojnami (od 1813 do 1815). Do cilja v Regensburgu smo kolesarili po desnem bregu Donave.

×