Z glasbo, zvesto spremljevalko dramske skupine Pod Stražo, so popeljali tudi po Sloveniji. / Foto: arhiv dramske skupine
Z glasbo, zvesto spremljevalko dramske skupine Pod Stražo, so popeljali tudi po Sloveniji. / Foto: arhiv dramske skupine
Dvajset veselih let pod Stražo
Dramska skupina Pod Stražo bo v soboto, 5. aprila, z večerom smeha, glasbe in poezije zaokrožila dve desetletji ustvarjalnosti, ohranjanja kulturne dediščine in medgeneracijskega povezovanja.
Začetki dramske skupine, ki se je poimenovala po bližnji vzpetini, segajo v jesen 2005, ko so vaščani Poženika, Pšate in Šmartna na pobudo Kulturnega društva Davorin Jenko Cerklje v stari dvorani cerkljanskega zadružnega doma pripravili prireditev Vas na ogled postavimo občani. Ob ličkanju koruze so razgrinjali zgodovino, spomnili na pomembne rojake, peli, igrali, plesali in celo 'rihtarja bili'. In spodbudna kritika jim je po besedah Mire Gerkman dala krila. Še pred novim letom so začeli vaditi predelano Linhartovo veseloigro Županova Micka; na materinski dan 2006 so jo odigrali v Poženiku, teden dni kasneje pa v omenjeni dvorani. Za naslednjo uprizoritev so si izbrali prevod Šmarčana Jakoba Bedenka Revček Andrejček. Z njo so stopili v velike čevlje, priznavajo, saj je bila popularna ljudska igra zahteven podvig za nastopajoče, komaj vajene odra. A njihova volja in zavzete vaje pod vodstvom Brede Žargaj so se obrestovale. Predstava je doma in na gostovanjih doživela enajst ponovitev, ob občinskem prazniku 2008 so z Revčkom Andrejčkom napolnili tudi dvorano novega Kulturnega hrama Ignacija Borštnika.
Poleg iger, med katerimi so bile kasneje še Lesena peč, Gosposka kmetija, Ples v Trnovljah, Jezični dohtar Petelin in Lažni zdravnik, so pripravili več tematskih avtorskih večerov, v katerih so se ozrli k življenju in delu prednikov, k starim običajem in navadam, prepevali in recitirali ljudske in avtorske pesmi, z glasbo, igranimi prizori in gosti potovali po Sloveniji … Za prireditev Sem na Krvavcu kravce pasel, posvečeni življenju planšarjev, so posneli tudi film ter zgodovino krvavškega planšarstva predstavili še v knjižici.
Stalnica so kulturni večeri ob slovenskem kulturnem prazniku, pustna rajanja, dogodki ob materinskem dnevu in martinovem, obisk Božička, sodelovanje na drugih prireditvah v občini. Med dejavnostmi za otroke, za katere sta povečini skrbeli Vesna Pavec in Irena Košnjek, so tudi ustvarjalne delavnice, ki so jih v pomladnem in jesenskem času organizirali v celotnem obdobju delovanja. Ko obujajo spomine na dvajsetletno udejstvovanje, je čutiti njihovo ljubezen do kulturne dediščine in močno medsebojno povezanost. Ob ohranjanju in prenašanju dediščine na mlajše rodove je (bilo) eno glavnih vodil pri snovanju predstav in drugih dogodkov, da bi lahko vsi sodelovali, vsak s svojimi sposobnostmi, pojasni umetniška vodja Breda Žargaj. Mira Gerkman je besedila vseh iger 'prevedla' v cerkljanski dialekt, njihova posebnost pa je tudi, da nastope zaključujejo s skupno pesmijo.
Ob obletnici, ki jo bodo zaznamovali v soboto, 5. aprila, ob 19. uri v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika, se jim bo pridružilo kar nekaj gostov. Večer smeha, glasbe in poezije, kot so napovedali prireditev z naslovom Veselih 20 pod Stražo, bodo sooblikovali člani družin Petek in Štular, športnika Teja in Jaka Pavec, glasbenici Maja Zupin in Nina Tajč in drugi, ki so bili v mlajših letih dejavni v dramski skupini ali obiskovali ustvarjalne delavnice. Kot je še dodala Gerkmanova, se jim je večina pridružila že v predšolski dobi in sodelovala na prireditvah v Domu Taber, kulturnem hramu, Petrovčevi hiši, župnijski dvorani, največkrat pa v Domu krajanov Poženik.