Šmarnogorski kvintet na odru Kulturnega doma Medvode – z nasmehi, iskrivo energijo in nepogrešljivo harmonijo, ki jo prinaša njihova glasba / Foto: arhiv kvinteta
Šmarnogorski kvintet na odru Kulturnega doma Medvode – z nasmehi, iskrivo energijo in nepogrešljivo harmonijo, ki jo prinaša njihova glasba / Foto: arhiv kvinteta
Glasbeni praznik srca
Ob materinskem dnevu je dvorana Kulturnega doma v Medvodah odmevala v ritmih skladb Šmarnogorskega kvinteta. Ljubitelji Avsenikovih zimzelenih melodij so uživali v glasbenem večeru, ki je združil tradicijo in mladostno energijo.
Šmarnogorski kvintet, ki je nastal pred tremi leti, je s skrbno izbranim repertoarjem skladb dokazal, zakaj sodi med najbolj obetavne ansamble slovenske narodnozabavne glasbe. Lani so na Ptujskem festivalu osvojili naziv najboljšega kvinteta, tokrat pa so z odlično izvedbo prepričali tudi medvoško občinstvo. V dvorani, napolnjeni do zadnjega kotička, so obiskovalci prepevali in ploskali v ritmu priljubljenih skladb, ki segajo od klasičnih Avsenikovih melodij do svežih interpretacij lastnih skladb kvinteta.
Poseben pečat koncertnemu večeru, ki je bil posvečen materinskemu prazniku, sta dodala simpatični harmonikar Matic Toplak in priljubljena pevka Ana Plahutnik, ki sta v sproščenem pogovoru z Jurijem Marussigom in Saro Bukovšak iz KUD JaReM predstavila člane kvinteta ter njihovo glasbeno pot. Večer je bil preplet melodij in zgodb, ki so razkrivale ljubezen glasbenikov do narodnozabavne glasbe ter njihovo željo po njenem ohranjanju in nadgradnji.
Kvintet je nastal na pobudo Saša Avsenika mlajšega in Anžeta Langusa Petroviča, sestavljajo pa ga izjemni glasbeniki: poleg Ane in Matica so to še basist in baritonist Nace Remih, kitarist Jurij Bastarda, klarinetist Jernej Korbar, trobentač Blaž Trobas ter pevec Žan Avbelj. Večina članov ima bogate glasbene izkušnje, nekateri med njimi pa so tudi študenti Akademije za glasbo v Ljubljani, kar njihovemu ustvarjanju daje dodatno globino in virtuoznost.
Njihova predanost glasbi se odraža tako v natančnih aranžmajih kot v energiji, ki jo prinašajo na oder. Kot ponosno poudarjajo, so največjo podporo pri glasbenem ustvarjanju prejeli od svojih staršev, ki so jih že od mladih nog spodbujali k igranju domače glasbe. Šmarnogorski kvintet se lahko pohvali z nastopi na uglednih prizoriščih, med drugim tudi v legendarni gostilni Pri Jožovcu in v televizijski oddaji Glasbeni pozdravi. Poleg domačih nastopov se podajajo tudi na mednarodne odre – letos bodo nastopili v Torontu, v načrtu pa imajo tudi koncert v Belgiji. Njihova želja je ne le ohranjati, temveč tudi širiti slovensko narodnozabavno glasbo po svetu.
Za koncert v Medvodah so pripravili nekaj prav posebnih glasbenih presenečenj, ki so navdušila vse zbrane, še posebno globoko v srca so segle skladbe o ljubezni in spoštovanju naših mater. Kot je po koncertu čustveno strnil Matic: »Zelo smo zadovoljni ter počaščeni, da so bili v polni dvorani med obiskovalci tako mlajši kot starejši, saj nam veliko pomeni, da slovenska glasba še naprej živi.«
Večer, prežet z izjemno glasbo in toplim vzdušjem, je tako še en dokaz, da narodnozabavna glasba ostaja pomemben del slovenske kulturne dediščine. Občinstvo je domov odšlo nasmejano in zadovoljno – z obljubo, da se ob naslednji priložnosti ponovno srečajo ob melodijah, ki združujejo generacije.