Po čudoviti poti do spomenika, posvečenega Roseggerju / Foto: Jelena Justin
Izjemni razglednik
Stoderzinken (2048 m n. m.) – Po panoramski cesti do izhodišča. Čudovit razglednik nad dolino Ennstal, s katerega se pokaže pogorje Dachstein z najvišjim vrhom in ledenikom. Krpljarski užitek.
Zima ponuja različne možnosti za aktivnosti v naravi, a obenem zahteva od pohodnika več previdnosti in tudi potrebnega znanja, da je gibanje varno. Varnost mora biti na prvem mestu! Danes bomo s krpljami na nogah obiskali dvatisočak Stoderzinken, ki se dviga nad dolino Enns, nedaleč od mondenega Schladminga.
Iz Kranja se zapeljemo skozi karavanški predor proti Salzburgu. Avtocesto zapustimo na izvozu Altenmarkt in nadaljujemo mimo Schladminga do kraja Gröbming, kjer zapeljemo na plačljivo panoramsko cesto Stoderzinken. Ob vstopu se rampa dvigne avtomatsko, ne dobimo nobenega listka, ob vrnitvi pa pred rampo poravnamo plačilo cestnine, ki znaša 15 evrov. V zimskem času so za cesto obvezne verige, naj pa povem, da vsaj trenutno verig ne potrebujemo. Cesto plužijo, jo tudi solijo in posipajo, a vseeno imejte snežne verige s seboj. Panoramska cesta je dolga 13 kilometrov in je prava avantura po zasneženi pokrajini.
Izhodišče za našo turo je planina Rosemi, kjer so tudi prvi smerokazi. Ker je bilo tukaj včasih tudi smučišče, so marsikatera pobočja še vedno steptana, tako da na samem izhodišču začnemo z vzponom po steptani poti. Vzpon nas pripelje do sedla, kjer pred seboj zagledamo kočo Stoder (Stoderhütte), zavijemo desno na markirano pot, ki vodi na Stoderzinken. Verjamem, da je pot pozimi vedno shojena, saj je vrh precej dobro obiskan. Pot v začetku poteka skozi redek macesnov gozd, preči pobočje in odpre se nam pogled na Steinerhaus. Nadaljujemo do roba pobočja, ko se steza obrne proti vzhodu. Še nekaj časa hodimo po razgledni stezi, nato pa zavijemo levo do spomenika Roseggerdenkmal. Gre za kip iz belega betona iz marmornega prahu, ki ga je leta 1968 ustvaril slikar in kipar Siegfried Schwab iz Triebna. Skulptura, težka 3,5 tone, je bila dokončana na kraju samem. Zgrajena je bila v spomin na štajerskega pesnika Petra Roseggerja, ki je septembra 1902 na Stoderzinkenu obiskal svojega prijatelja Emila Ritterja von Horstiga d'Aubignyja. Pod spomenikom so v nemščini napisani naslednji verzi:
Kaj naj pišem
v teh gorah, polnih sonca,
lahko samo molčim v molitvi
in sem blažen.
Nadaljujemo po udobni in zlagoma vzpenjajoči se stezi do vrha s teptalnikom steptane poti. Tukaj nadaljujemo levo in se prebijemo skozi nizko ruševje. Ko dosežemo vršni travnik, nas do grebena čaka le še nekaj višinskih metrov. Ko dosežemo greben, smo praktično na pomolu, po katerem se sprehodimo, celo malce spustimo do vrha Stoderzinken, ki je s svojimi 2048 metri nadmorske višine čudovit razglednik. Z vrha se nam odpre pogled na Dachstein z njegovim ledenikom, vidijo se Schladminške Ture, pa Totes Gebirge (Mrtve gore), Ennstalske Alpe.
V zgornjem delu sestopimo po poti vzpona do začetka steptane poti, od tam pa po tej poti, oz. če narava to še omogoča in je varno, sestopimo po celem snegu, ki zagotavlja uživaško krpljanje. Držimo se desne strani in sestop za malico zaključimo pri Stoderhütte, kjer imajo odlično lokalno hrano.
Od koče nas do izhodišča na Rosemi Alm čaka le še krajši sestop.
Za nami je ena čudovita visokogorska, krpljarska tura. Preden se je lotite, pa le preverite, kakšne so lavinske razmere, in ne pozabite na vso potrebno opremo.
Nadmorska višina: 2048 m
Višinska razlika: 300 m
Trajanje: 3 ure
Zahtevnost: 2 / 5