Digitalizacija in vseprisotnost sodobnih tehnologij sta bistveno spremenili način odraščanja mladostnikov. Fotografija je simbolična. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
Digitalizacija in vseprisotnost sodobnih tehnologij sta bistveno spremenili način odraščanja mladostnikov. Fotografija je simbolična. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
Izzivi digitalizacije
Na strokovnem spletnem seminarju v okviru programa za zdravo uporabo zaslonov Odklop so predstavili aktualne izzive in konkretne rešitve za podporo mladim pri uravnoteženi uporabi digitalnih tehnologij.
Klju inke na njihovo duševno zdravje in splošno blagostanje, ne nazadnje pa tudi digitalne zasvojenosti,« so poudarili na strokovnem seminarju, ki sta ga pripravila Društvo za zdravje srca in ožilja ter Slovensko združenje za kronične nenalezljive bolezni v okviru programa Odklop, ki ga sofinancira ministrstvo za zdravje. Poskušali so osvetliti ključne vidike vpliva digitalnega okolja na mladostnike.
Kot so ugotavljali, sta digitalizacija in vseprisotnost sodobnih tehnologij bistveno spremenili način odraščanja mladostnikov, kar se odraža tako v njihovih socialnih interakcijah kot v oblikovanju identitete, duševnem zdravju in vsakdanjem vedenju. Digitalne platforme po eni strani sicer ponujajo številne priložnosti za učenje, kreativno izražanje in povezovanje, obenem pa predstavljajo pomembne izzive in tveganja, s katerimi se soočajo mladi in njihovi starši, opozarjajo. Strokovna sodelavka točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si na ljubljanski fakulteti za družbene vede Ajda Petek je poudarila, da otroci in mladostniki na spletu prihajajo v stik z vsebinami in vstopajo v odnose, ki na njihovo psihološko dobrobit in razvoj ne vplivajo spodbudno, ampak lahko sprožijo poslabšanje duševnega zdravja, upad samozavesti in slabšo samopodobo. Mladinska delavka na Društvu Center za pomoč mladim zato poudarja pomen ustrezne podpore s strani odraslih. »Starši in skrbniki lahko s pravilnim pristopom in odprtim dialogom omilijo negativne posledice digitalne prisotnosti ter pomagajo mladostnikom pri oblikovanju zdrave samopodobe.« Mija Repenšek, strokovna sodelavka centra Logout, pa poudarja, da je ključno, da starši ne zgolj omejujejo uporabo, temveč otroke učijo digitalne pismenosti in prepoznavanja strategij.
Staršem zato svetujejo vzpostavitev odprte in konstruktivne komunikacije, ki mladim omogoča svobodno izražanje svojih izkušenj in vprašanj, povezanih z digitalnim svetom. Obenem je po mnenju strokovnjakinj smiselno načrtno spodbujati alternativne oblike preživljanja prostega časa, starši pa morajo tudi sami predstavljati pozitiven zgled z uravnoteženo uporabo digitalnih naprav. Ne zdi se jim smiselno uvajati pretirano restriktivnih omejitev, temveč je treba mladostnikom omogočiti razvoj kritičnega mišljenja in sposobnosti prepoznavanja tveganj, povezanih z digitalnimi vsebinami.