Francetovi orgličarji, koncert Železniki / Foto: Simon Benedičič

Francetovi orgličarji: umetniški vodja Miro Božič, vodja zasedbe Olga Oblak, Nika Lotrič, Marija Zadnik, Saša Žaberl, Nataša Zadnik in Jernej Oblak / Foto: Simon Benedičič

Jubilej orgličarjev

Z jubilejnim koncertom v Železnikih so Francetovi orgličarji praznovali desetletnico delovanja.

V soboto so v kulturnem domu v Železnikih odzvanjale orglice. Francetovi orgličarji, ki prihajajo s Škofjeloškega in delujejo kot sekcija Kulturno-umetniškega društva France Koblar Železniki, so namreč priredili koncert ob 10-letnici delovanja, na katerem so se jim pridružili tudi glasbeni gostje. Osrednji gost je bil operni pevec Anton Habjan, po rodu iz Selške doline, nastopili pa so še Poljanski orgličarji, orgličarska krožka Osnovne šole Poljane in Podružnične šole Selca, Sorški orgličarji iz Sore pri Medvodah ter virtuoz na ustni harmoniki Miro Božič, ki je tudi umetniški vodja Francetovih orgličarjev. »Koncert nam je zelo dobro uspel, zadovoljna je tudi publika in to je tisto, kar šteje,« je bila zadovoljna Olga Oblak, vodja Francetovih orgličarjev. Koncert so posvetili svojemu pokojnemu ustanovitelju Francu Žaberlu, po katerem se tudi imenujejo.

V programu so se prepletali različni glasbeni žanri: od ljudskih in narodnozabavnih pesmi do slovenskih popevk in bluza. Francetovi orgličarji so med drugim zaigrali skladbe Tri planike, Cvetje v jeseni, Zemlja pleše in Selška dolina, pri kateri se jim je pridružil tudi Anton Habjan. Ta je zapel še nekaj drugih pesmi, navdušil pa je tudi ob orgličarski spremljavi Mira Božiča, ki je zaigral še na repliko neandertalčeve piščali. Poljanski orgličarji so se med drugim predstavili s skladbo Most na reki Kwai, Sorški orgličarji z ljudsko Pastirče mlado, z ljudskimi pa so si aplavze prislužili tudi učenci orgličarskih krožkov. Slavljenci so na koncu na oder povabili prav vse nastopajoče, ki so združeni v Avsenikovi skladbi Gozdovi v mesečini sklenili koncert.

Francetovim orgličarjem je ob jubileju čestital tudi Aldo Komar, vodja škofjeloške območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD), ter za 10-letno udejstvovanje na instrumentalno glasbenem področju vsem članom podelil bronaste značke Vinka Štrucla. Prav vsi so v zasedbi od začetka: poleg Olge Oblak še Marija Zadnik, Nataša Zadnik, Nika Lotrič, Saša Žaberl in Jernej Oblak. Igranje na orglice so začeli jeseni 2014 na orgličarskem tečaju Marjana Urbanije v Poljanah. Med tečajniki je bil tudi Franc Žaberl, na pobudo katerega so leta 2015 ustanovili zasedbo Francetovi orgličarji, a jih je ustanovitelj že nekaj mesecev kasneje po hudi bolezni zapustil. »Kljub temu nismo izgubili upanja in smo se odločili, da igranje nadaljujemo,« je pojasnila Olga Oblak. Zadnje leto in pol jim na glasbeni poti pomaga umetniški vodja Miro Božič, s katerim so se pobliže srečali na orgličarskih delavnicah, ki jih organizira škofjeloški JSKD. Sodelujejo na kulturnih prireditvah in srečanjih orgličarjev po Sloveniji ter na mednarodnih orgličarskih festivalih v tujini. Leta 2020 so izdali prvo zgoščenko Tu smo mi doma.