Slovenska matica je v sodelovanju z Glaserjevim salonom z galerijo v poklon slovenski knjigi razpisala natečaj za osnovnošolce z naslovom Knjiga mi pripoveduje. / Foto: Mateja Rant

Slovenska matica je v sodelovanju z Glaserjevim salonom z galerijo v poklon slovenski knjigi razpisala natečaj za osnovnošolce z naslovom Knjiga mi pripoveduje. / Foto: Mateja Rant

Knjiga mi pripoveduje

Pod tem naslovom so pri Slovenski matici in Glaserjevem salonu z galerijo iz Malečnika pripravili natečaj za slovenske osnovnošolce za najboljše literarno delo – pesem ali kratko zgodbo.

Slovenska matica, ki je lani praznovala 160-letnico obstoja, je lanskega decembra v sodelovanju z Glaserjevim salonom z galerijo v poklon slovenski knjigi razpisala natečaj za osnovnošolce z naslovom Knjiga mi pripoveduje. S tem želijo spodbuditi učence k razmisleku o tem, kaj vse jim pomeni knjiga v domačem, slovenskem jeziku.

Mentorji iz slovenskih šol lahko literarna besedila svojih učencev na natečaj Knjiga mi pripoveduje pošljejo do 4. februarja.

Mentorji iz slovenskih šol lahko literarna besedila svojih učencev na natečaj pošljejo do 4. februarja – tega dne bo Slovenska matica, naše najstarejše kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, praznovala svoj 161. rojstni dan. »Mentorje obenem naprošamo, da dela učencev tudi jezikovno pregledajo in tako poskrbijo za naš skupni poklon slovenski književni besedi.« Na prispevku morajo tudi obvezno označiti, katero triado obiskuje učenec, ki sodeluje na natečaju, saj bodo nagrade podelili v treh kategorijah, za vsako triado posebej. Literarna dela bo pregledala in strokovno ocenila žirija, ki jo sestavljajo akademik Milček Komelj, pisateljica Nataša Konc Lorenzutti, vodja Glaserjevega festivala Sebastijan Valentan in tajnica-urednica Slovenske matice Ignacija Fridl Jarc. Vsa nagrajena dela bodo objavili v Glasniku Slovenske matice in na njeni spletni strani ter v zborniku ob 4. Glaserjevem festivalu, za nagrado bodo prejeli tudi knjige s podpisi pisateljev.

»Čeprav so mnogi napovedovali, da bo knjiga z računalniško dobo izginila, ostaja v takšni ali drugačni obliki še vedno med nami. S knjigami smo se naučili brati, iz knjig še vedno črpamo svoje znanje, h knjigam se zatečemo v trenutkih samote ali takrat, ko si želimo malo miru,« so ob natečaju še zapisali organizatorji in dodali, da z zgodbami, zapisanimi v knjigah, širimo meje svojega jezika in s tem svojega doživljanja in razumevanja sveta. »Vsaka knjiga je planet zase, povsem nov, nenavaden, poln domišljije, skrivnosti, čudežnosti. Branje je edino potovanje, pri katerem se nam ni treba nikamor odpraviti, da bi odkrili in spoznali povsem nove, še nikoli videne svetove.«