Zakonca Friškovec pred muzejsko lokomotivo, ki so jo izdelali v tovarni Đuro Đaković v Slavonskem Brodu / Foto: Grega Flajnik
Na poti do naše prve destinacije smo se ustavili v mestu Slavonski Brod. V mestu ob reki Savi imajo kopališče z imenom Poloj, ki je poleti polno kopalcev in znano po svoji peščeni plaži, ki je prejela nagrado hrvaške turistične organizacije. Tam smo z vsemi skupinami imeli kratek postanek in malico. Nato smo si mesto ogledali s kolesi.
Slavonski Brod, mesto na levem bregu reke Save, ponuja številne znamenitosti. Savska promenada je eno najlepših sprehajališč ob reki na Hrvaškem. Dolga je približno dva kilometra in pol ter povezuje izliv reke Mrsunje v Savo z mestno športno cono Vijuš in se nadaljuje do že prej omenjene rečne plaže Poloj. Mi smo si ogledali še pristanišče in območje, kjer naj bi nekoč stala industrijska cona. Za zdaj so mestne oblasti ta prostor komunalno uredile. Pot nas je nato vodila nad avtocesto in skozi bližnje vasi po stari cesti Zagreb–Osijek. Nadaljevali smo proti mestnemu središču. Tam smo bili ravno okoli druge ure popoldne, ko so iz bližnje tovarne Đuro Đaković prihajali delavci. Promet je skoraj zastal, ko je množica ljudi zapuščala tovarno.
Podjetje Đuro Đaković je eno najstarejših in najpomembnejših industrijskih podjetij na Hrvaškem. Njegova proizvodnja je zelo raznolika, njihova glavna dejavnost pa je proizvodnja železniških vozil. Posebej so znani po izdelavi tovornih vagonov, kot so cisterne za prevoz tekočin in kemikalij ter vagoni za posebne namene. Poleg tega so prisotni tudi v vojaški industriji, kjer naj bi sodelovali s finskim podjetjem Patria. Njihove izdelke, predvsem lokomotive in tramvaje, smo si ogledali v zunanjem razstavnem parku.
Ena najpomembnejših znamenitosti Slavonskega Broda je Trdnjava Brod. Ta impozantna vojaška struktura je bila zgrajena v 18. stoletju na pobudo princa Evgena Savojskega in je bila del avstrijskega sistema obmejnih trdnjav. Zgrajena je bila za približno štiri tisoč vojakov in velja za eno največjih vojaških utrdb tistega časa v Evropi. Danes je trdnjava kulturno in turistično središče, kjer so glasbena šola, muzej tamburic, Galerija Ružić ter prostori za številne tradicionalne in kulturne dejavnosti. Mi smo se s kolesi povzpeli na obzidje, s katerega je čudovit razgled na mesto in trdnjavo.
Zapeljali smo se še skozi središče mesta, kjer je mestni trg poimenovan po slavni hrvaški pisateljici Ivani Brlić Mažuranić, ki jo pogosto imenujejo hrvaški Andersen. Njen dom, palača družine Brlić, je danes del umetnostne galerije, ki stoji na glavnem mestnem trgu. V spomin na pisateljico so na trgu postavili njen kip.
Z eno skupino smo si ogledali še ranč Ramarin, kjer vzgajajo konje. Poleg tega imajo tudi kamp, vinsko klet in letališče za lahka letala. Zanimivo.
Vrnili smo se nazaj na plažo Poloj in prav škoda, da nismo imeli več časa za kopanje v reki Savi.