Kolesarjenje po nasipu ob reki Donavi skozi naravni park Kopački rit / Foto: Grega Flajnik
Kolesarjenje po nasipu ob reki Donavi skozi naravni park Kopački rit / Foto: Grega Flajnik
Drugi dan našega potovanja smo s kolesi prevozili številne slikovite kraje v Baranji, ki so si takole sledili: Kneževi Vinogradi, Grabovac, Vardarac, Bilje, Kopačevo, Kopački rit, Tikveš, Zlatna Greda, Batina in Bezdan. Opazili smo, da so nekateri kraji precej revni, saj se je veliko prebivalcev že pred časom odselilo. Domačini pa še vedno ohranjajo tradicionalni način življenja in pogosto prodajajo domače izdelke, kot so mleta rdeča paprika, jajca in meso. Značilnost teh panonskih vasi je njihova tipična razporeditev – glavna cesta poteka skozi sredino vasi, ob njej so jarki, za njimi pa vhodi v hiše. Dvorišča se raztezajo za hišami, na dvorišču so shranjeni kmečki izdelki te orodja. V kraju Bilje smo si ogledali zapuščeni dvorec princa Evgena Savojskega, slavnega avstrijskega vojskovodje, ki se je v teh krajih bojeval proti Turkom. Kot nagrado za zmage mu je habsburška monarhija podarila obsežna posestva in bogastvo. Po kratkem postanku smo nadaljevali pot proti naselju Kopačevo, ki je danes močno povezano s turizmom, saj leži tik ob vhodu v naravni park Kopački rit.
Kopački rit, ustanovljen leta 1967, je eno najpomembnejših močvirnih območij v Evropi. Razteza se na 177 kvadratnih kilometrih, od tega je 80 kvadratnih kilometrov strogo varovanih območij, ki so živalski rezervat. Območje je izjemno pomembno za ohranjanje biotske raznovrstnosti, saj v njem prebiva veliko jelenjadi, srnjadi, divjih prašičev ter približno štirideset vrst rib. Naravni park je tudi najpomembnejši ornitološki rezervat na Hrvaškem, saj v njem gnezdi več kot 280 vrst ptic. Opazili smo tudi številne močvirske ptice, značilne za to območje. Med kolesarjenjem skozi park smo srečali skupino divjih prašičev, celo samico z mladiči. Na srečo so oni nas zaznali že na daleč in se pravočasno umaknili.
Sredi Kopačkega rita so pred leti z evropskimi sredstvi zgradili gastronomsko eko hišo in adrenalinski park Zlatna Greda, ki ponuja številne avanturistične dejavnosti. Žal je kmalu po odprtju prišlo do nesreče s smrtnim izidom, zaradi česar so adrenalinski park zaprli. Danes tam srečamo le kakšnega gozdarja ali skrbnika parka. Eden izmed njih nas je opozoril, da je gibanje v določenih delih parka omejeno in da kolesarji tam niso najbolj zaželeni – predvsem če si tam privoščijo malico, tako kot smo si jo mi.
Obiskali smo tudi dvorec Tikveš, ki so ga zgradili že Habsburžani, v času Jugoslavije pa ga je kot svojo lovsko rezidenco uporabljal Josip Broz - Tito. Kopački rit je namreč od nekdaj priljubljena destinacija za ribiče, lovce in ljubitelje narave. Le da so včasih lovili s puško, danes pa jih več uporablja fotoaparat. Tudi mi smo se med vožnjo večkrat ustavili in uživali v prekrasnih razgledih, ki jih ponuja ta edinstveni naravni park.