Večina kolesarskih poti v osrčju Krasa je makadamskih / Foto: Tomaz Penko

Večina kolesarskih poti v osrčju Krasa je makadamskih. / Foto: Tomaž Penko

Kolesarska pustolovščina v osrčju Krasa

T. i. bikepacking v slovenščini še nima ustreznega prevoda, je pa angleški izraz za obliko kolesarskega potovanja, pri katerem kolesar vozi v naravi, je pri tem povsem samostojen in s seboj vozi čim manj prtljage. Gre za kombinacijo gorskega in cestnega kolesarjenja, uživanja v naravi in kampiranja, kjer kolesarji nosijo vso potrebno opremo s seboj – običajno v torbah, pritrjenih na okvir kolesa, krmilo ali sedežno oporo. Medtem ko klasični kolesarski popotniki uporabljajo večje stranske torbe, pritrjene na prtljažnik, je pri bikepackingu prtljaga nameščena tako, da kolesar lahko spretno kolesari po neurejenih poteh, makadamu ali celo enoslednicah. Začetki tovrstnega kolesarjenja segajo v 70. in 80. leta prejšnjega stoletja, ko so se prvi pustolovci na gorskih kolesih podajali na večdnevne ture po odročnih poteh. Razvoj lahkih materialov in specializirane nepremočljive opreme je omogočil hitrejši vzpon te zvrsti kolesarjenja. V namensko opremo sodijo vodoodporne torbe, ultra lahki šotori in oprema za spanje, ki zavzame malo prostora. Z vedno boljšo opremo in vse več dogodki postaja kolesarsko popotovanje po naravi vse bolj priljubljena rekreativna disciplina tudi v Sloveniji.

Ena najlepših tovrstnih kolesarskih avantur v Sloveniji je Kolesarska pustolovščina v osrčju Krasa ali Green Karst Trail (GKT), kot jo organizatorji imenujejo po angleško. To je večdnevno popotovanje s kolesom, ki vodi skozi divjo naravo, skrivnostne kraške pokrajine in mimo nekaterih najbolj osupljivih naravnih znamenitosti Slovenije. Dogodek ni tekmovalnega značaja, predstavlja pa lahko osebni izziv zasnovan za vse, ki želijo doživeti pristno potovanje s kolesom, kjer si vsak sam preskrbi prehrano in prenočišča. Kolesarji se bodo na poti peljali mimo Postojnske in Škocjanske jame, dveh svetovno znanih kraških čudes, skozi pokrajino presihajočih jezer, kot sta Cerkniško in Pivško jezero, ter skozi neskončne gozdove, kjer še vedno domujejo rjavi medved, ris in volk. Pot nudi tudi vpogled v bogato zgodovinsko dediščino – od Predjamskega gradu, vklesanega v mogočno steno, do romantičnega gradu Snežnik in srednjeveškega mesta Štanjel.

Udeleženci prejmejo GPX sledi in sledilno napravo, s katero jih lahko spremljamo v živo na spletni strani www.bikeslovenia.si. Za letos so organizatorji pripravil dve različici trase, ki ustrezata tako bolj kot manj izkušenim kolesarskim popotnikom: Zeleno traso (300 kilometrov, 5.000 višinskih metrov) in Rdečo traso (430 kilometrov, 6.500 višinskih metrov). Start bo 19. junija 2025 v Postojni, trasa je krožna in v naravi ni označena. Če vas vleče v naravo in bi radi doživeli kolesarjenje, ki presega vsakdanje izlete, potem je Green Karst Trail prava izbira. Za več informacij obiščite spletno stran bikeslovenia.si in odprite zavihek Green Karst Trail.