Novi Sad, skupinska slika pred hotelom / Foto: Slavko Zupanc / Foto:

Kolesarsko potepanje Donava 2023, 7. del

Danes nas čaka opis še zadnje, šeste etape našega kolesarjenja ob Donavi, in sicer od Novega Sada do Beograda, dolge 94 kilometrov. Iz hotela v središču mesta smo kolesarili mimo narodnega gledališča, trga Svobode in Donavskega parka. Po Varadinskem mostu, ki povezuje Novi Sad in Petrovaradin, smo prečkali Donavo in se peljali mimo Petrovaradinske trdnjave, skozi Petrovaradin, nekdanje utrjeno mesto na desnem bregu Donave, danes pa je to mestno naselje v okviru mesta Novi Sad. Pot smo nadaljevali skozi Sremske Karlovce, mesto v pokrajini Srem. Večino časa smo kolesarili po Sremu, ki leži med reko Donavo na severu in vzhodu in Savo na jugu, na zahodu pa meji na Slavonijo.

Iz Sremskih Karlovcev smo pot nadaljevali po cesti, ki vodi proč od Donave proti naselju Banstol na Fruški gori. Vzpon po dokaj prometni cesti je bil dolg štiri kilometre, premagali smo dvesto višinskih metrov. Po krajšem postanku je sledil sedemkilometrski spust do naselja Čortanovci. Med krajema Beška in Krčedin smo po nadvozu prečkali avtocesto E75, eno od glavnih evropskih cestnih povezav, ki povezuje skrajni sever (Norveška) in skrajni jug Evrope (Kreta, Grčija). Pri kraju Surduk smo se ponovno približali Donavi. V Batajnici, kjer je tudi vojaška letalska baza, smo se nekoliko oddaljili od reke. Nadaljevali smo do Zemuna, kjer smo zavili na kolesarsko stezo, ki je speljana tik ob Donavi. Zemun, nekoč samostojno mesto, je bil leta 1934 pripojen Beogradu. Arheološki ostanki pričajo, da je bil kraj poseljen že v mlajši kameni dobi. Zaradi strateške lege je bilo mesto prizorišče nenehnih bitk. Iz Zemunske trdnjave so bili izstreljeni prvi streli med prvo svetovno vojno, ko je avstro-ogrska vojska obstreljevala srbsko prestolnico Beograd.

Po kolesarski stezi ob Donavi smo nadaljevali mimo Novega Beograda ob rokavu Donave, kjer sta tudi dva rečna otoka, Veliki in Mali vojni otok. Kolesarska pot nas je vodila ob sotočju Save in Donave skozi Park prijateljstva in park Ušće. V Parku prijateljstva je tudi spomenik večnega ognja, ki je bil odkrit leta 2000 v spomin na žrtve Natovega bombardiranja. Sporni spomenik so po nekaj mesecih neznanci poškodovali in prekrili z grafiti. Ko so leta 2019 prenovili celoten Park prijateljstva, so ponovno uredili tudi spomenik. Nadaljevali smo skozi park ob reki Savi, ki smo jo prečkali po Brankovem mostu in prispeli na Terazije, osrednji mestni trg. Po coni za pešce smo prišli do hotela v središču mesta, se namestili v sobe in se pred večerjo še sprehodili po bližnjih ulicah in trgih.

×