Meta Šolar / Foto: Igor Kavčič
Meta Šolar / Foto: Igor Kavčič
Likovno na tri – slika, video, kolaž
Umetniško svežino v Mali galeriji s svojimi najnovejšimi deli predstavljajo trije člani Likovnega društva Kranj: Domen Dimovski, Meta Šolar in Maruša Štibelj.
V Mali galeriji Likovnega društva Kranj ob slovenskem kulturnem prazniku že tradicionalno pripravijo člansko razstavo. Tokrat v galerijo s svojimi najnovejšimi deli vabijo trije vsestranski likovni umetniki, ki so ta čas v izjemno ustvarjalnem življenjskem obdobju: Domen Dimovski, Meta Šolar in Maruša Štibelj.
Levo ostenje galerije krasijo slike večjega formata v klasični slikarski tehniki, kot osrednji motiv izstopajo divje mačke. Avtorica Meta Šolar, diplomantka Akademije za likovno umetnost in oblikovanje, je znana po svojih slikarskih delih, ki odkrivajo zakrito figuraliko, prežeto z nadrealizmom. Njeno likovno govorico bogatijo večplastne podobe, svoja dela pa je že večkrat predstavila tako doma kot v tujini in bila zanje tudi nagrajena. Tokrat se, kot zapisano, predstavlja z najnovejšim ciklom slik v tehniki akrila na platnu, kjer skozi plastenje barv in podob raziskuje povezanost človeka z naravo.
Na nasprotni steni galerije svoja dela predstavlja Maruša Štibelj. Diplomirala je iz likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, širše je prepoznavna kot ena najbolj izstopajočih mojstric kolaža pri nas in je tudi idejna in umetniška vodja mednarodnega festivala sodobnega kolaža Kaos, ki bienalno poteka v okviru Layerjeve hiše v Kranju. Svoja dela, ki zajemajo kolaže, polne simbolike in izvirnosti, pogosto razstavlja tako doma kot v tujini. Na aktualni razstavi lahko občudujemo njene najnovejše kolaže, ki so začetek serije, ki v ospredje postavlja tematiko žalosti in žalovanja ter naš odnos do njiju. Celotno serijo si bo moč ogledati že v juniju, ko bo Maruša Štibelj samostojno razstavljala v Galeriji Murska Sobota.
Med obema umetnicam sta pod osrednjo steno na ogled dva videa Domna Dimovskega, vizualnega umetnika, ki sicer raziskuje področja digitalne grafike, animacije, videa in slikarstva. Svoje znanje je poglobil na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je tudi magistriral. Za svoja dela je doslej prejel 11 nagrad in priznanj ter imel 15 samostojnih razstav. Tokrat prvič predstavlja dva najnovejša videa, nastala v preteklem letu. Video Sprehodi je zmontiran iz posnetkov sprehodov v naravi v različnih letnih časih in je premislek o minljivosti, drugi, nočni video je dokumentarne narave in je posnet na festivalu Ognjenica. Videa sta eden drugemu kontrastna, na eni strani gre za naravo, na drugi za urbano okolje.
Na odprtju razstave se je umetniška vodja društva Martina Marenčič zahvalila vsem članom Likovnega društva Kranj ter zunanjim sodelavcem za njihovo predanost in sodelovanje. Skupaj so v preteklem letu uspeli organizirati in izvesti več kot dvajset dogodkov tako doma kot v tujini. Društvo je še posebno prepoznavno po organizaciji Mednarodnega festivala likovnih umetnosti, za katerega je vsako leto veliko zanimanja tako v Sloveniji kot na tujem in bo letos oktobra doživel že svojo 14. izvedbo.