Prisotni nagrajeni fotografi na temo Dež v družbi Valerije Jenko, predsednice FD Janez Puhar, in Staneta Vidmarja, predstavnika Fotografske zveze Slovenije / Foto: Rok Markun
Mali format, velike podobe
Na bienalni razstavi fotografij Miniature, ki so jo že dvanajstič pripravili v Fotografskem društvu Janez Puhar Kranj, so v dvorani kranjske Glasbene šole najboljšim delom podelili medalje, častne trakove in diplome. Izbrane fotografske miniature so na ogled v Galeriji Mestne hiše.
Kranj – Prav je, da v prvih vrsticah tega zapisa pojasnim zapisano v naslovu. Vsako drugo leto, ko si ogledujem fotografije, ki so jih na razpisano bienalno razstavo Miniature poslali fotografinje in fotografi z različnih koncev sveta, se sprašujem, kako bi podobe, ki so jih ustvarili, delovale v večjem formatu. Bi bile še bolj impresivne, bi napravile še večji vtis na gledalca, bi morda dajale občutek, da so še boljše, kot so? Ampak ne, prav o tem govori naslov, da gre za fotografije, ki so kljub malemu formatu (10 krat 10 ali 10 krat 7 centimetrov), prave mojstrovine.
Ali kot je v nagovoru ob podelitvi dejala povezovalka programa Petra Puhar, tudi članica FD Janez Puhar: fotografija ima veliko moč, ki se v dvesto letih razvoja ni spremenila. »Miniature, ki so jih uspeli ustvariti pionirji tega fenomenalnega izuma – poleg najslavnejšega Daguerra še nekaj drugih, tudi naš Puhar – so razburkale svet. Prav tako dandanašnje miniature dokazujejo, da lahko fotografija, četudi sličica malega formata, zadene v srce.« Marsikateri foto miniaturi je to uspelo.
Za letošnje Miniature so bile razpisane tri teme: Dež, Splošna barvna in Splošna črno-bela. Odziv fotografov z vsega sveta je bil odličen, saj je na natečaju sodelovalo kar 165 fotografov iz 27 držav. Skupaj je na razpis prispelo 1785 fotografij, od tega jih je bilo sprejetih 533, razdeljeno po posameznih temah: 152 na temo Dež, 193 Splošna barvna in 188 fotografij na temo Splošna črno-bela. Prispele fotografije je ocenjevala mednarodna žirija v sestavi Stane Vidmar (predsednik), Branislav Brkič iz Srbije in Niko Sladič iz kranjskega društva, vsi z različnimi mojstrskimi naslovi. Nagrajene in na razstavo sprejete fotografije, skupaj jih je 210, so na ogled v Galeriji Mestne hiše.
Ker je natečaj pod patronatom Fotografske zveze Slovenije (FZS) in Mednarodne zveze za fotografsko umetnost (FIAP), so podelili več vrst nagrad, od medalj FIAP in FZS do medalj Janeza Puharja, ki jih podeljuje domače društvo. Najuspešnejši avtor letošnjega natečaja je Damir Boras iz BiH, ki ima na razstavo sprejetih deset fotografij, prejel pa je modro značko FIAP in zlato medaljo Janeza Puharja, najuspešnejši slovenski avtor pa je Emil Božnar iz FD Janez Puhar z osmimi sprejetimi fotografijami in bronasto medaljo Janeza Puharja.
Žirija je sicer v vsaki od treh kategorij izbrala po 21 nagrajencev z medaljami vseh treh leskov in pa diplomami oziroma častnimi trakovi. Naj na tem mestu zapišemo le prejemnike zlatih medalj. Tako so zlate medalje FIAP prejeli: v temi Dež Francis Nicoll (Belgija), v temi Splošna barvna Huynh Vo Thi (Vietnam) in v temi Splošna črno-bela Dejan Kokol (Slovenija). Zlate medalje FZS so prejeli: v temi Dež Ognjen Golubović (BiH), v temi Splošna barvna Saša Knežić (BiH) in v temi Splošna črno-bela Jasim Suljanović (Slovenija). Zlate medalje Janeza Puharja pa so prejeli: v temi Dež Željko Car (Hrvaška), v temi Splošna barvna Kirill Oginov (Rusija) in v temi Splošna črno-bela Damir Boras (BiH).