tattoo konvencija Medvode / Foto: Tina Dokl

V Športni dvorani Medvode se je zbralo več kot šestdeset tetoverjev. / Foto: Tina Dokl

Medvode v znamenju črnila

Minuli konec tedna so Medvode postale središče tetoverske umetnosti. Na že 15. mednarodni konvenciji Tattoo Expo Slovenija se je zbralo več kot 60 tetoverjev iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Avstrije in drugih držav, ki so v živo predstavili svoje mojstrovine, tetovirali ter navduševali s svojo ustvarjalnostjo.

Tattoo Expo Slovenija že vrsto let ponuja vpogled v raznolike stile tetoviranja – od črno-belih realističnih motivov, tradicionalnih stilov do sodobnih abstrakcij, akvarelnih tetovaž, geometrijskih vzorcev in izvirnih ilustracij. Obiskovalci so lahko opazovali umetnike pri delu, se z njimi dogovorili za prihodnje termine ali pa kar na licu mesta dobili novo tetovažo – s t. i. walk-in sistemom. Dogodek je ponudil tudi spremljevalni program s piercingi, motorističnimi atrakcijami ter pestro kulinarično ponudbo, kar je ustvarilo sproščeno in festivalsko vzdušje.

Kot pravi Jure Špitalar, član organizacijske ekipe, je Tattoo Expo več kot le dogodek za navdušence. »V trenutni organizacijski zasedbi konvencijo pripravljamo drugo leto. Vsako leto želimo konvencijo dvigniti na višjo raven. Pred časom družbenih omrežij je bila prav taka konvencija ključna oglaševalska platforma za tetoverske studie. Danes pa ostaja prostor, kjer se srečajo vrhunski artisti, vsak z edinstvenim slogom. Gre za umetnost v zgodbi – vsaka tetovaža nosi pomen, vsak ima neko ozadje. To je del človeka. Zato pravimo, da je tetovaža umetnost na koži.«

Dogodek ni bil namenjen le promociji in izdelovanju tetovaž, temveč je služil tudi kot izobraževalna in povezovalna platforma za umetnike in obiskovalce. Vzdušje je bilo polno ustvarjalne energije, izmenjav mnenj, pogledov in znanj.

Žiga Eržen iz radovljiškega Hygge Tattoo Place, ki se specializira za realistični slog, je poudaril pomen izmenjave izkušenj: »Vsaka konvencija je odlična priložnost za promocijo, hkrati pa za učenje, spoznavanje različnih tehnik in povezovanje z drugimi artisti.« Skupaj z Valentino Škofic sta se podala v dvodnevni izziv – ustvariti veliko tetovažo od stegna do gležnja, ki bo videti kot enoten umetniški izdelek, čeprav sta jo ustvarjala dva različna umetnika.

Svoj talent je predstavil tudi Jaka Bremec iz Srednje vasi v Bohinju (Bremc Tattoo), ki se že osem let posveča tetoviranju: »Vse se je začelo z risanjem in radovednostjo – spomnim se, kako sem nekoč s kemičnim svinčnikom narisal 'tatu' prijatelju in so vsi mislili, da je pravi. Danes me najbolj pritegne črno-bela realistična tetovaža.« Kot pravi, so tovrstne konvencije pomembne za širjenje zavedanja o tetoverski kulturi v Sloveniji, ki se po njegovem mnenju razvija v pravo smer.