Gorenjska zasedba: (z leve) Tajda Bukovnik, Lana Trunk, Vita Dacar, Brina Struga, Laila Mustafa in Luka Sonc / Foto: Tina Dokl
Gorenjska zasedba: (z leve) Tajda Bukovnik, Lana Trunk, Vita Dacar, Brina Struga, Laila Mustafa in Luka Sonc / Foto: Tina Dokl
Modna fuzija kultur in identitet
V Centru Rog je v organizaciji Srednje šole za oblikovanje in fotografijo Ljubljana potekala modna revija z naslovom Kultura, ki povezuje svetove. Zaključni letniki modnega oblikovanja so s svojimi edinstvenimi kreacijami dokazali, da moda ni zgolj estetika, temveč tudi pripovedovalka zgodb, raziskovalka identitet in nosilka kulturnih vrednot.
Mladi oblikovalci so na odru združili raznolike svetovne kulture, tradicijo in sodobnost ter s tem ustvarili svojevrsten dialog med različnimi identitetami, zgodovinami in umetniškimi izrazi. Oblikovalci so se dotaknili različnih konceptov kulture – od subkultur, biokultur, delovnih navad pa vse do kiparske umetnosti in osebnih korenin. Mentorica revije Sabina P. Rogan je poudarila pomen svobode pri ustvarjanju: »Letos smo prvič dali dijakom možnost, da sami določijo temo. Odločili so se za kulturo – široko in odprto polje, v katerem lahko vsak najde sebe. Omejitve obstajajo le v njihovi domišljiji, na nas mentorjih pa je, da jih usmerjamo in širimo njihov pogled na modo.«
Obiskovalci so si lahko ogledali kreacije, ki so bile plod večmesečnega ustvarjalnega procesa in razmisleka o kulturnih temah. Oblačila niso zgolj sledila modnim smernicam, temveč so nosila jasno sporočilo – o iskanju lastne identitete, o vplivu dediščine, subkultur in družbenih premikov na posameznika. Mladi ustvarjalci so pokazali svojo tehnično spretnost in inovativnost. V svojih kreacijah so uporabili tehnike, kot so poslikava tekstila, sitotisk, plisiranje, teksturiranje, kvačkanje, vezenje, zračna čipka in digitalni tisk.
Med dijaki so bili tudi Gorenjci: Tajda Bukovnik (Šenčur), Laila Mustafa (Šenčur), Luka Sonc (Kranj), Lana Trunk (Medvode), Vita Dacar (Komenda) in Brina Struga (Domžale). Laila Mustafa iz Šenčurja je črpala navdih v svojih koreninah. Kot je dejala, je želela združiti kulturo oblačenja slovenskih in jordanskih narodnih noš. V kreaciji je zajela prefinjene detajle iz obeh tradicij ter jih spojila v enovito modno zgodbo. Kranjčan Luka Sonc je svojo kreacijo zasnoval na simboliki preživetja in transformacije. Navdih je našel v ladji Rex, ki je med drugo svetovno vojno končala na dnu Koprskega zaliva. Luka je pojasnil, da ga je pritegnila njena zgodba – ladjo so po vojni začeli razrezovati in prodajati za odpadno železo, a prav v tem propadu je on videl lepoto preobrazbe. »Zdi se mi, da lahko iz najslabših situacij vedno potegnemo nekaj novega, nekaj lepega. In ravno moda mi omogoča, da to pokažem,« je povedal.