Mohor Kejžar ob novi sliki na skalo in delu Gor iz zgodnjega obdobja ... / Foto: Simon Benedičič
Mohorjeva razstava je razstava Od rok
V Galeriji Muzeja Železniki bo ves november na ogled razstava slik in fotografij domačina iz Sorice, akademskega slikarja Mohorja Kejžarja. Razstavo je naslovil Od rok, saj je v galerijski prostor izbral dela, v katerih na različne načine v ospredje stopajo roke, dlani, prsti ...
Železniki – V petek zvečer je bila Galerija Muzeja Železniki polna obiskovalcev. Iz kar nekaj razlogov: razstavlja domačin, akademski slikar Mohor Kejžar, ki živi v Železnikih, ustvarja pa v ateljeju v domači Sorici, v galerijah se ne predstavlja ravno pogosto, tokrat pa je na ogled izbor v Železnikih doslej še nepredstavljenih del iz zadnjih nekaj let, na fotografijah tudi tistih likovnih umetnin, ki jih že leto in pol razstavlja v naravni galeriji v dolinici nad Sorico, in ne nazadnje: na odprtju razstave je igrala glasbena skupina Kejbele Ensembele, katere član je tudi Mohor.
»Mohor Kejžar na slovensko likovno sceno prinaša likovna dela v duhu poparta in hiperrealizma, 'podložena' s poudarjeno osebno izpovedno in refleksijsko poetiko, ob kateri razvija povsem individualni likovni izraz,« je med drugim v uvodu o avtorju osme letošnje razstave v galeriji povedal predsednik Muzejskega društva Železniki Rudi Rejc in v nadaljevanju v kratki predstavitvi poudaril, da gre za zelo ustvarjalnega slikarja, ki v svojem opusu prevzema različne načine umetniške produkcije, saj se poleg oljnega slikanja izraža še s tetoviranjem, tehniko airbrush, digitalno umetnostjo, pirografijo, fotografijo, videom, dejaven pa je tudi v glasbi. Prav tako je bogat tudi Kejžarjev motivni svet, upodablja tako portrete in akte kot soriške krajinske prizore, riše pa tudi karikature in ilustracije. V njegovih delih gre pogosto zaznati tudi humor in rahlo ironijo na temo medčloveških odnosov in odnosov v družbi.
Lani spomladi je poslikal nekaj balvanov v dolinici nad Sorico, ki so postali pravi hit, saj si jih prihajajo ogledovat ne le domačini, ampak obiskovalci od vsepovsod. Nekaj si jih na fotografijah lahko ogledamo tudi na tokratni razstavi.
»Z Rudijem sva s tremi različnimi metri pomerila vrata galerije, pa skale ne bi šle skozi, zato nekaj poslikav na skalah predstavljam s fotografijami, natisnjenimi na platno,« je Mohor Kejžar v zanj značilnem duhovitem tonu pojasnil, zakaj so poslikave na skalah ostale tam, kjer so, je pa za njihovo tokratno predstavitev uporabil nekoliko večji format, predvsem zaradi učinka monumentalnosti.
Naslov razstave Od rok sicer izhaja iz tematike umetnin, saj gre za dela, v katerih na različne načine v ospredje stopajo roke, dlani, prsti ... Gre za tematiko, ki je tudi sicer pri umetnikovem ustvarjanju zelo pogosta. »Soričani bi rekli, da grejo na razstavo od rok,« je naslov pojasnil slikar. »Tu je sicer predstavljen le majhen del vsega mojega delovanja, saj kot slikar, ki se s svojim delom tudi preživlja, delujem na precej širokem polju likovnega ustvarjanja. Je pa zadnji čas prav slikanje na skale tisto, ki izhaja iz moje duše.«
Kot je povedal, se je težko odločil, kaj izbrati za razstavo, pa so na koncu prevladali motivi, ki jih vidimo na razstavi, od del malega formata, ki jih opredeli za Ročna dela v ateljeju, Zlatolaske s svojo kito v rokah, Prečne flavte v rokah povprečne flavtistke (njegova letošnja poslikava na skalo) do Perice. »Še posebno mi je v veselje razstavljati v domači občini in s tem ljudem iz svoje okolice pokazati, kaj delam,« je povedal slikar; da je njegov aktualni, morda tudi življenjski projekt slikanje s tehniko airbrush na skale, ki so nad Sorico. »Tam gor res uživam pri delu. Trenutno imam že pribeležene štiri skale za poslikavo, je pa v tem predelu še veliko potencialnih tovrstnih 'slikarskih platen'. Vesel sem, da tudi Soričani hodijo na oglede teh slik in da so ponosni nanje.« Če kdo od drugod išče lokacijo teh slik, mu jih avtor z veseljem pokaže.
Mohorju Kejžarju je ob razstavi čestital soriški sosed, slikar Miro Kačar, z besedami: »Čestitam k čudoviti razstavi. Vesel sem, da sva v Sorici dva slikarja. Pri srcu mi je lepo, ko vidim, da nadaljuješ v svojem ustvarjalnem slogu in da neguješ likovni realizem. Če bi bil zdaj tukaj Ivan Grohar, bi ti zaploskal,« je – ponosen na sokrajana – povedal Kačar in mu podaril simbol likovnih umetnikov, slikarski čopič, z besedami: »Tale je še čisto nov, glej, da bo redno rabljen.«
Prav poseben dodatek pa je bil na odprtju tokrat »izštekani« mini koncert domače skupine Kejbele Ensembele, v kateri so poleg Mohorja Kejžarja (bas) zaigrali še v nekoliko premešani sestavi Anton Globočnik (cajon, tolkala), Gorazd Pintar (klaviature) in Martin Gogala (kitara). Predstavili so svoj glasbeni prvenec Presekovc, katerega pomenljivo naslovnico (na ogled je tudi na razstavi) je seveda prispeval Mohor.