Foto: Pixabay
Dihanje je nekaj tako naravnega, da o njem le redko razmišljamo. Kljub temu je pravilno dihanje ključno za naše zdravje in dobro počutje. S pravilnim dihanjem telo dobi dovolj kisika, ki je potreben za delovanje celic. Tu se proizvaja naša življenjska energija, potrebna za mišljenje in gibanje. Dihanje vpliva na naše srce, delovanje živčevja, raven energije in celo na naše čustveno stanje. Ko dihamo pravilno, je naše telo sproščeno, kadar pa dihanje postane nepravilno, se lahko začnejo pojavljati različni zdravstveni problemi. Glavni namen dihanja je oskrba telesa s kisikom in odstranjevanje ogljikovega dioksida.
Veliko ljudi danes diha na napačen način – z zgornjim delom prsnega koša. To pomeni, da se pri dihanju napihuje in dviga prsni koš s pomočjo medrebrnih mišic in ramenskega obroča. Takšno dihanje zahteva več napora, kar vodi v višji srčni utrip in porabo dodatne energije. Še večja težava pa je, da spodnji del pljuč, kjer je največ krvi, največ krvnih krvničk in kjer poteka najučinkovitejša izmenjava plinov (kisika in ogljikovega dioksida) ni pravilno prezračen. Posledično moramo dihati hitreje in bolj površinsko, da zadostimo potrebam telesa po kisiku. To poveča obremenitev srca in pljuč, kar dolgoročno vodi v utrujenost in izčrpanost.
Zakaj dihamo nepravilno? Eden glavnih razlogov je naš moderni način življenja. Vedno večja hitrost življenja, stres in pritiski iz okolice našemu telesu sporočajo, naj bo ves čas pripravljeno na akcijo. Vedno se mudi, nikoli ni dovolj narejeno, ni dovolj hitro, roki za delo so vedno krajši, tehnologija pa vse to še pospešuje. To nas drži v tako imenovanem simpatičnem stanju (smo stalno na preži), ki je povezano z »beg ali boj« reakcijo. V takšnem stanju je naše dihanje površinsko (z zgornjim delom pljuč) in prehitro. S tem ohranjamo napetost v mišicah, ki onemogoča sproščeno in globoko dihanje s trebušno prepono – glavno dihalno mišico. Zaradi zakrčenosti trupa postane pravilno dihanje težavno, kar še dodatno zmanjša oskrbo telesa s kisikom – to pa nas spet sili v hitro dihanje, da bi dobili dovolj kisika za hitro življenje.
Nepravilno dihanje lahko prepoznamo po nekaterih značilnih znakih: dihanje skozi usta, slišno dihanje v mirovanju, pogosti vzdihi ali občutek, da je dihanje napor, vidno dviganje prsnega koša ali ramen med vdihom, težave z dihanjem med govorjenjem ali fizično aktivnostjo. Dolgoročno nepravilno dihanje ne vpliva le na pljuča, temveč tudi na druge dele telesa. Povzroči lahko motnje spanja, kronično utrujenost, bolečine v hrbtu in vratu, slabšo koncentracijo ter celo bolezni srca in ožilja. Pravilno dihanje pa lahko vse te težave omili ali prepreči. O tem pa naslednjič.