Orglavec Tone Potočnik in orglarski mojster Tomaž Močnik ob preizkusu orgel / Foto: Arhiv Cemepz Sveti Mihael Olševek

Orglavec Tone Potočnik in orglarski mojster Tomaž Močnik ob preizkusu orgel / Foto: arhiv CeMePZ Sveti Mihael Olševek

Nove orgle v cerkvi na Olševku

Dotrajane 123 let stare orgle v cerkvi nadangela Mihaela na Olševku so zamenjale 65 let mlajše orgle, ki so jih v Orglarstvu Močnik pripeljali iz Švedske.

Olševek – V cerkvi nadangela Mihaela na Olševku so v letošnjo jesen vstopili s čudovito pridobitvijo, novimi orglami. V nedeljo, 29. septembra, na praznik nadangelov, ko imajo v vasi žegnanje, jih je blagoslovil biseromašnik, dolgoletni šenčurski župnik, kanonik in prelat Anton Slabe. Slovesnosti so se udeležili šenčurski duhovniki, župnik Urban Kokalj, Janez Modic, Tomaž Nagode, pater Andrej Pirš, župan Ciril Kozjek ter številni vaščani in njihovi sorodniki. Po slovesni sveti maši so skrbni vaščani za vse udeležence pripravili pogostitev, na kateri so darovalci, ki so prispevali večji dar za nove orgle, prejeli spominske piščali, ki so ostale od starih orgel. Nad izvedbo celotnega projekta je bdel šenčurski župnik Urban Kokalj, za kar so mu hvaležni vsi člani olševskega oltarnega občestva, še posebno pa pevke in pevci, ki bodo nove orgle lahko redno uporabljali.

Kakovostne orgle iz Švedske

Stare olševske orgle je leta 1901 izdelal Karol Kriegl, učenec znanega izdelovalca orgel Franca Goršiča. Leta 1983 jih je obnovila orglarska delavnica Antona Jenka iz Šentvida pri Ljubljani in so še več let dobro služile namenu. Kot pojasnjuje Mojca Gabrijel, zborovodkinja Cerkvenega mešanega pevskega zbora Sveti Mihael, jih je Tomaž Močnik iz Orglarstva Močnik iz Cerkelj občasno na novo uglasil in opravil potrebna vzdrževalna dela, pred leti pa je ugotovil, da so orgle že tako dotrajane, da bi jih tudi z večjim posegom težko obnovil do take mere, da bi dalj časa brezhibno delovale. Težava so bili predvsem od črvov razjedeni leseni deli. Tako so pred dvema letoma ob beljenju in obnovi elektrifikacije cerkve podrli tudi orgle. Sklenjen je bil dogovor, da bodo v Orglarstvu Močnik za olševsko cerkev priskrbeli druge, sicer že rabljene orgle.

»Po skrbnem premisleku je padla odločitev, da bodo v obstoječo orgelsko omaro vgradili orgle, ki so jih pred leti pripeljali iz Švedske. V mestu Höllviken jih je leta 1966 postavil danski mojster Troels Krohn, Orglarstvo Močnik pa jih je podrlo, ker je za njihove potrebe tam postavilo nove, večje orgle,« poreklo olševskih orgel razkriva Mojca Gabrijel in poudarja, da so njihove nove orgle kakovostno in zelo dostojno koncertno glasbilo. Imajo 19 registrov, na večino registrov, ki so razporejeni na dva manuala, se lahko igra z rokami, na pet pedalnih registrov pa se igra z nogami. Raznovrstni registri organistu omogočajo izbiro mnogih različnih kombinacij za igranje melodij v različnih barvnih niansah in jakostih. Na drugem manualu je mogoče uporabljati tudi žaluzije, ki zvok ojačajo ali utišajo. Gre za mehanske orgle, pri katerih je treba registre ročno odpirati in zapirati.

Sledi cikel koncertov

Domače Glasbeno društvo Sveti Mihael v namen predstavitve novega glasbila že pripravlja vrsto koncertnih dogodkov. Prvi dogodek je bil v soboto, 26. oktobra, ko sta orglarski mojster Tomaž Močnik in profesor glasbe in orglavec Tone Potočnik predstavila novo glasbilo. »Tomaž Močnik nas je z besedo popeljal skozi zgodovino orgel, nato pa glasbilo še natančneje predstavil. Dejal je, da imajo orgle več kot 1300 sestavnih delov. Za zvočno predstavitev instrumenta je poskrbel organist Tone Potočnik, ki nam je s skrbno izbranimi skladbami in spretnim igranjem na instrument nazorno predstavil zmogljivost instrumenta in barvitost njegovih registrov,« o prvem koncertu dodaja zborovodkinja in hkrati vabi na dva naslednja koncerta.

Poslušalci že težko pričakujejo naslednji koncert, ko bodo novo kraljico instrumentov v nedeljo, 17. novembra, pozdravili olševski pevci, tako CeMePZ Sveti Mihael Olševek kot mlade pevske moči CeOPZ Mladi upi. Naslednji mesec, v soboto, 7. decembra, pa bosta svojo Dvojno orgelsko fantazijo na novih orglah izvedla Barbara in Ulrich Theissen Pibernik. Za naslednje leto imajo v olševski cerkvi v načrtu še pomladni sklop prireditev.