Mali vrh nad gradom Kamen, ki mu pravijo tudi Begunjski Matterhorn / Foto: Jelena Justin
Obisk pri Lambergarju
Mali vrh (988 m n. m.), Vrh Velikih Gač (1053 m n. m.), Jamarski vrh (1051 m n. m.), Tolsti vrh (1225 m n. m.) – Greben Gač je bolj neznan kot pa znan greben, a v vsej svoji lepoti in razgibanosti vsekakor cilj, ki ga je vredno obiskati. Kje? Nad gradom Kamen v Begunjah. Neoznačena pot.
Grad Kamen v Begunjah je bil najprej v lasti Ortenburžanov, kasnejši lastniki so bili tudi grofje Celjski. V toku zgodovine je bil nekaj časa lastnik tudi znameniti vitez Gašper Lambergar, ki ga opeva tudi ljudska pesem o Pegamu in Lambergarju. Zakaj tak uvod? Zato, ker je izhodišče za današnjo turo ravno grad Kamen.
Zapeljemo se skozi Begunje in parkiramo pri gradu Kamen. Sprehodimo se mimo gradu in povzpnemo do urejene Lambergarjeve poti, ki iz Begunj vodi do gradu. Tam opazimo stezico, ki je dobro vidna in v večjem delu tudi precej dobro sledljiva. Stezica se strmo požene v breg. Sledimo stezici, ki je sem in tja malce manj vidna. Bodimo pozorni. Morda bo kje celo kakšen možiček, ni pa nujno. Manj vidna stezica, kar naenkrat postane bolj vidna. Ko po izjemno strmem pobočju dosežemo greben, zavijemo levo in najprej dosežemo Mali vrh, ki ga imenujejo tudi Begunjski Matterhorn. Z Malega vrha se pokaže greben, ki je še pred nami, pod nami pa sta Begunje in Mežakla. Z Malega vrha se vrnemo v smeri prihoda in po grebenu nadaljujemo naprej. Tukaj je stezica lahko sledljiva in dobro vidna. Naslednji vrh, ki ga dosežemo, nima imena, se pa precej hitro pokaže skalnata špica, Vrh Velikih Gač. Vzpon nanj je precej strm. Sledi najzahtevnejši del poti, sestop z vrha, ki zahteva nekaj pozornosti, saj je svet krušljiv. Če bi bila to markirana pot, bi bil sestop zagotovo zavarovan. A naj kar tako ostane! Potki sledimo naprej do Jamarskega vrha. Še prej dosežemo Maxov brlog. Dobro vidni grebenski stezi sledimo naprej. Ker smo se odločili, da naredimo krožno turo in se vmes vstavimo na kavi, z Jamarskega vrha nadaljujemo proti Tolstemu vrhu, kjer dosežemo markirano pot, ki povezuje Svetega Petra s Poljško planino. Zavijemo levo in po markirani poti, ki se malce dviga in spušča, gremo v smeri Sankaške koče. Vmes dosežemo sedlo, kjer se desno odcepi pot proti Smokuškemu vrhu, a mi nadaljujemo proti koči, kjer si privoščimo zasluženo kavo. S Sankaške koče sestopimo do Svetega Petra, od tam pa v dolino. Svetujem, da se držimo makadamske ceste in ne sestopimo proti Krpinu, ker bomo na ta način dosegli zanimivo, turistično urejeno Lambergovo pot, ki nas bo pripeljala direktno nazaj do gradu Kamen, kjer smo začeli svojo turo.
Če želimo krajšo turo, lahko z Jamarskega vrha sestopimo po neoznačeni stezici do slapu Blatnica in se nato po cesti ob potoku Blatnica spuščamo proti Begunjam. Pri sestopu do slapu je potrebne nekaj pozornosti, saj je teren običajno vlažen in spolzek.
Nadmorska višina: največ 1225 m
Višinska razlika: 1000 m
Dolžina: okoli 13 km
Trajanje: 6–7 ur
Zahtevnost: 4 / 5