Letos so razstavili fotografije, povezane s kmečkimi opravili in konji. / Foto: Peter Šalamon

Letos so razstavili fotografije, povezane s kmečkimi opravili in konji. / Foto: Peter Šalamon

Od konj do kamele

Na štefanovo so v Hrašah na ogled postavili dve razstavi, in sicer razstavi starih fotografij z dogodki iz preteklosti ter fotografij Žige Janharja na temo konj.

Hraše – Obiskovalci tradicionalnega blagoslova konj in soli so si pred cerkvijo svetega Jakoba v Hrašah letos lahko ogledali dve zanimivi razstavi. Turistično društvo (TD) Hraše je v okviru projekta Kako dobro poznam domači kraj? pripravilo razstavo starih fotografij z dogodki iz preteklosti. »Razstavo starih fotografij v okviru omenjenega projekta smo pripravili že drugo leto. Lani smo razstavljali stare fotografije hiš, letos pa so na ogled fotografije, povezane s kmečkimi opravili in konji,« je povedala Joži Kumer iz TD Hraše.

Razstava je obiskovalce popeljala v preteklost skozi prizore iz vsakdanjega življenja in posebnih dogodkov. Letos je bila tako pozornost usmerjena na kmečka opravila in konje, ki so v preteklosti igrali ključno vlogo v življenju domačinov. Na razstavi so obiskovalci lahko videli, kako so potekali spravilo sena, pogrebi in poroke, pri katerih so konji spremljali ljudi skozi pomembne življenjske trenutke. »Med bolj zanimivimi slikami je tudi takšna, kjer so na poroko pripeljali kamelo, kar je nekaj, kar danes mladim ni več poznano,« je poudarila Joži Kumer.

Konji skozi objektiv Žige Janharja

Posebno razstavo, povezano s konji, je tokrat pripravil tudi ljubiteljski fotograf in ljubitelj konj Žiga Janhar. Na ogled je postavil 16 fotografij s konji. Predvsem je predstavil lipicance, slovenski simbol nesnovne kulturne dediščine. Razstava je prikazala lepoto in eleganco teh plemenitih živali ter njihovo vsakdanje življenje na kmetijah.

»Že od malega sem povezan s konji. Oče je delal z njimi na Brdu in pozneje odprl svoj hlev. Fotografirati sem začel konec osnovne šole, bolj resno pa pred približno desetimi leti. Fotografiranje konj je povsem drugačno kot ljudi. Potrebnega je veliko potrpljenja, saj konji potrebujejo čas, da se sprostijo in zaupajo fotografu,« je o svoji strasti povedal Janhar. Namen razstave je bil predstaviti lepoto lipicancev in njihovo povezanost z okoljem, kjer živijo. Lipicanci, ki so skozi stoletja postali simbol slovenstva, so tako v objektivu Janharja prikazani v vsem svojem sijaju, hkrati pa obiskovalce spominjajo na pomen njihovega ohranjanja.