Na praznovanju seveda ni manjkala torta. / Foto: osebni arhiv
Pol stoletja zgodb
Begunjčan Jani Kolman je pred kratkim praznoval petdeseti rojstni dan. Njegova življenjska zgodba je prepletena z zanimivimi konjički, neustavljivo radovednostjo in strastjo do tehnologije.
Begunje so bile v Janijevem otroštvu pravi raj za igro na prostem. »Otroštvo je bilo čudovito. Včasih je bilo precej drugače. Danes moramo otroke poditi iz hiš, nas pa so včasih priganjali notri,« pripoveduje z nasmeškom. S prijatelji so dolge ure preživeli zunaj, pogosto v delavnicah, kjer so že kot otroci »šraubali motorje«, raziskovali tehnične skrivnosti in spoznavali mehaniko. V osnovni šoli je odkril še eno svojo strast – fotografijo. Obiskoval je foto krožek, ki ga je navdušil do te mere, da se je k ustvarjanju z objektivom vračal še dolgo po končanem šolanju.
Snemanje je Janija popolnoma osvojilo pred 35 leti, ko je dobil svojo prvo kamero. »Še vedno jo imam doma in še vedno dela,« pravi. Njegova navdušenost nad tehnologijo ga je vodila k stalnemu raziskovanju novih možnosti. »Pri dronih sem bil med prvimi, ker sem takoj videl, kako drugačen pogled omogočajo,« pojasni. Njegova jutra se pogosto začnejo z ogledom vremenskih kamer, da lahko nato ujame popolne trenutke za snemanje ali fotografiranje. Poleg tega rad piše scenarije za videospote, pri čemer združuje svojo tehnično spretnost in ustvarjalno domišljijo. Radio pa je še ena izmed Janijevih ljubezni. Že pred desetletji je izdelal lasten radijski oddajnik in vzpostavil domači radio. Danes svoje delo nadaljuje na Radiu Gorenc. »Radio moraš imeti rad, drugače tam ne moreš delati,« zatrdi. Kot Begunjčan se močno poistoveti z narodnozabavno glasbo, blizu pa so mu tudi gore – še ne tako dolgo nazaj je kar dvakrat tedensko osvajal Roblek.
Ob svojem petdesetem jubileju je Jani praznovanje pripravil v Dragi, a njegovi najbližji so poskrbeli tudi za presenečenje. Obiskali so ga na domu, križišče v Begunjah pa so okrasili z znakom z napisom Jani Kolman za predsednika. Za darilo je Jani prejel poročno potovanje. Z ženo Diano bosta raziskovala Dolomite, čeprav sta poročni da izrekla že pred več kot četrt stoletja.
Jani je znan po svoji delovni vnemi in številnih konjičkih. »Lani sem delal sedemdeset nedelj zapored,« pravi. A ob tem poudarja, da brez podpore domačih tega ne bi zmogel. Z ženo Diano imata štiri otroke – Tjašo, Žana, Mateja in Jana – ki so njegova največja opora. Na vprašanje, ali bi v življenju kaj spremenil, odgovori, da ne. »Vedno se imam fino. Ne razmišljam preveč o posledicah. Kar si želim narediti, to naredim. Vedno malo hodim po robu in tvegam, saj se ti drugače ne obrestuje,« je sklenil.