Člani ocenjevalne komisije, od leve proti desni: Cveto Dolenc, prof. dr. Rajko Vidrih, dr. Davorka Đukić - Ratković, prod. dr. Nermina Spaho, Klemen Bizjak, Martin Kržič / Foto: arhiv organizatorja
Posebna tradicija in njen festival
Drugi Mednarodni festival žganih pijač bo danes gostil Tavčarjev dvorec na Visokem pri Poljanah.
V Društvu ljubiteljev domače žganjekuhe so zelo ponosni, da jim je za letošnji Mednarodni festival žganih pijač uspelo zbrati kar 366 vzorcev žganj, od tega 291 destilatov in 75 likerjev, iz kar desetih držav. Vzorce so razvrstili v dvajset različnih kategorij, petdnevno ocenjevanje je za njimi, od zbranih vzorcev jih je na koncu zlato priznanje prejelo 199, srebrno 130 in bronasto 29. Največ točk med vsemi je dobila srbska slivovka iz soda, letnik 2016, Miroslava A. Ivkovića iz Srbije in s tem postala prvakinja festivala. Izbrali so tudi najboljšo žensko pridelovalko žganja: to je postala Mirjam Bratož s šipkovim likerjem z vrtnico, letnik 2020, v kategoriji zeliščni likerji. V kategoriji dragulja Gorenjske, kot tudi radi imenujejo tepko, je priznanje najboljšega tepkovca ostalo doma, na Gorenjskem.
To soboto, 5. oktobra, se bodo tako na Tavčarjevem dvorcu na Visokem v Poljanski dolini na festivalskih stojnicah predstavili vrhunski proizvajalci žganih pijač, destilacijske opreme in ponudniki enoloških sredstev. Sam program festivala bo bogat, izobraževalen, razglasili bodo rezultate ocenjevanja. Več o programu si lahko preberete na spletni strani festivala (zganjekuha.si), začnejo pa ob 14. uri. Prisotni bosta tudi avtoriteti s področja slovenske žganjekuhe, Majda Debevc in Esad Šabanović.
Za glasbo bo po 18. uri skrbela zasedba Jazbeci, ob sedmih zvečer pa bo sledilo še žrebanje vstopnic in podelitev glavne nagrade, desetlitrskega kotla. Festivalsko ponudbo bodo začinili tudi s ponudbo izbranih gorenjskih domačih jedi, organizatorji pa poudarjajo, da delovanje Društva ljubiteljev domače žganjekuhe ni namenjeno spodbujanju pitja alkohola, temveč si želijo, da bi se ljudje izobrazili v smeri prepoznave kvalitetnih žganih pijač; tisti, ki jih zanimajo procesi, postopki domače žganjekuhe, pa si na tovrstnih dogodkih lahko izmenjajo izkušnje in obogatijo svoje dosedanje znanje.