Ciril Horjak pripoveduje zgodbo o ilustraciji, ki jo je za časnik Večer pripravil ob povodnji avgusta 2023. / Foto: Tina Dokl
Ciril Horjak pripoveduje zgodbo o ilustraciji, ki jo je za časnik Večer pripravil ob povodnji avgusta 2023. / Foto: Tina Dokl
Pri Dragici je dobil »enajstko«
V Galeriji Prešernovih nagrajencev je na ogled nova razstava. Težko je satire ne risati je naslov razstave ilustracij in stripov lanskega nagrajenca Prešernovega sklada Cirila Horjaka. V torek je nadvse duhoviti avtor po razstavi vodil prav posebne goste, letošnje Prešernove nagrajence.
Ciril Horjak alias dr. Horowitz je uveljavljen ilustrator in »prav poseben tič«, opazovalec in študiozen razčlenjevalec sodobnega časa, bistrega pogleda v preteklost in poln duhovitih iskric trenutka. Sicer pa brez omenjenih značajskih lastnosti sploh ne bi mogel biti še nekaj – odličen risar stripov. Satira mu teče po žilah in se skozi pravo razkošje miselnih vijug s pomočjo izmojstrenih rok udejanja v ilustracijah, ki jih že 17 let ustvarja za časnik Večer, občasno pa tudi za nekatere druge domače in tuje tiskane medije.
V Galeriji Prešernovih nagrajencev bo vse do konca marca na ogled del njegovih ustvarjalnih dosežkov, minuli torek pa je po razstavi poleg številnih obiskovalcev vodil prav posebne goste, letošnje Prešernove nagrajence. Obiskovalce je najprej zbral v pritličju galerije, kjer predstavlja predvsem časopisne in revijalne ilustracije. Posebno pozornost je posvetil ilustraciji z naslovom Solzice, ki jo je za Večer narisal ob povodnji avgusta predlani in za katero pravi, da jo je naredil s precej sentimenta in z mislijo na takrat od sveta odrezano rodno Koroško. V sosednji sobi se je ustavil ob ilustraciji z naslovom Začarani krog in spregovoril o kakovostnem novinarstvu, ki ga iz tiskanih medijev – še posebej Večera – izriva pohlep kapitala.
V osrednjem prostoru v nadstropju je na ogled nekaj originalnih del, saj originale, kot pove Horjak, sicer največkrat zavrže. Ob njih je nagovoril oba Prešernova nagrajenca za življenjsko delo. »Bil sem bolj povprečen študent, na akademiji sem pri večernem aktu in slikarstvu prišel največ do ocene 8, Dragica pa si mi enkrat pri keramiki namenila oceno 11,« pove Horjak in se spomni, kako je nekoč risal v neki sobi, v sosednjem prostoru pa je Živadinov z igralci imel vaje za predstavo in ga je ves čas risanja spremljal Draganov gromki glas.
V sosednjem prostoru je predstavljenih nekaj tabel stripa Striponomija, ki sta ga z dr. Juretom Stojanom ustvarila za časnik Delo. »V njem sva videla udarno izobraževalno moč, od a do ž, kaj ekonomija je, a na koncu sodelovanje s časopisom ni bilo realizirano.« V mali sobi je predstavljen strip Kralj Ubu, ki je nastal v skupni izdaji s Slovaki in Poljaki, prvi so izdali strip Romeo in Julija, drugi Antigono, vsi trije stripi pa so izšli v treh jezikih. Horjak ob tem pove anekdoto, da je ravno v času, ko je pisal besedilo o tem, kako je strip nastajal, v njem omenjal tudi takratnega Britanskega premierja Borisa Johnsona. »Nekega dne s prijatelji veslam po Ljubljanici in srečam Johnsona s partnerko, takrat je dopustoval na Jezerskem. 'Kako ste?' ga vprašam. On odvrne: 'Hvala, dobro.' Jaz pa mu rečem, da sem stripar in sem naredil nekaj stripov o njem, s čimer sem zaslužil nekaj denarja.« V galeriji je razstavljen integralni izvod v slovenščini.
V zadnji sobi je na ogled še 18 podob, ki jih je ustvaril za Iskrive karte, ki so izšle v Šolskem centru Kranj, da bi z njimi dijake in dijakinje spodbudili k spoznavanju slovenske tradicije in znanih slovenskih osebnosti.
Ciril Horjak je zbranim namenil prav poseben zaključek vodenja po razstavi. Zapel je nekoliko prirejeno arijo Tako hladna ročica iz Puccinijeve opere La Boheme.
Takole gre: »Oprostite, gospodična, dve besedi. Kdo sem, kdo sem? Sem risar stripov. In kaj delam – rišem. In kako živim – živim v svoji skromni izbi, hodim čez sanj mostove, v oblakih gradim gradove, vse dam in življenje vse mi podarja, a v duši bogat sem za milijonarja. Le včasih dve tatici padeta iz moje skrinje, par lepih oči ...« Ciril Horjak, ilustrator, avtor stripov s pevskim potencialom.