Ob obnovljeni informativni tabli (od leve): Uroš Košir, Henrika Zupan, Tomaž Butinar, član GRS Rateče in Društva Vršič, ter Melanie Arreaga / Foto: Suzana P. Kovačič / Foto:

Ob obnovljeni informativni tabli (od leve): Uroš Košir, Henrika Zupan, Tomaž Butinar, član GRS Rateče in Društva Vršič, ter Melanie Arreaga / Foto: Suzana P. Kovačič 

Spomin na padle letalce

V Tamarju je bila spominska slovesnost pri spomeniku zavezniškim letalcem ob 80. obletnici padca ameriškega bombnika B-24G Liberator 42-78259 pod Kotovim sedlom. Ob tej priložnosti so odkrili prenovljeno informativno tablo.

Rateče – Občina Kranjska Gora in Društvo Vršič sta minulo soboto povabila na pohod v Tamar in spominsko slovesnost pri spomeniku zavezniškim letalcem ob 80. obletnici padca ameriškega bombnika B-24G Liberator 42-78259 pod Kotovim sedlom.

Kranjskogorska županja Henrika Zupan se je zahvalila članom Društva Vršič za njihov trud in vztrajnost, da ohranjajo živ spomin na zgodovinske dogodke, kot je bil ta, ki nas opominjajo na grozote vseh vojn, pa tudi vsem drugim udeležencem spominske slovesnosti, ki so se poklonili temu dogodku izpred osemdesetih let. Kot je še poudarila, naj nas ta dan spomni na pomen miru, kako pomemben in dragocen je v današnjem času.

Usoda posadke zavezniškega letala je v srcih Ratečanov zapisana za vedno, je dejal predsednik sveta Krajevne skupnosti Rateče - Planica Alojz Kopavnik.

Usoda posadke zavezniškega letala je v srcih Ratečanov zapisana za vedno, je dejal predsednik sveta Krajevne skupnosti Rateče - Planica Alojz Kopavnik, predsednik Društva Vršič dr. Uroš Košir pa je predstavil usodo letala, ki se je na svojo zadnjo pot podalo 22. novembra 1944. Povedal je tudi nekaj o devetčlanski posadki, njihovih zgodbah in nesreči, ki je bila tragična za tri člane posadke. Kot je v nagovoru poudarila začasna odpravnica poslov na ameriškem veleposlaništvu v Sloveniji Melanie Arreaga, je ta ameriška zgodba postala pomemben del tudi slovenske zgodovine. Počastila je spomin na posadko letala in dodala, naj ne pozabimo na njihov pogum niti na moč skupnosti, ki se tega dogodka spominja.

»Vaša neutrudna prizadevanja pri raziskovanju in ohranjanju spomina na našega starega očeta Johna Franklina Priddyja in njegovo posadko so naju in najino družino globoko ganila. Vaše delo ne oživlja le zgodovine, temveč zagotavlja, da pogum in žrtvovanje tistih, ki so služili med drugo svetovno vojno, nikoli ne bosta zbledela iz spomina,« na daljavo v pismu sporočata Jeff in John Gardner, vnuka pilota letala Johna F. Priddyja. »Zgodba najinega starega očeta je zgodba o pogumu in vztrajnosti – zgodba, ki se je prepletla s slovensko zgodovino, ko je njegovo letalo na misiji za svobodo strmoglavilo prav v teh gorah. S svojo predanostjo ste razkrili podrobnosti, ki si jih nikoli nismo mogli predstavljati, od arhivskih zapisov do ustnih pričevanj. Vaša prizadevanja so osvetlila ne le njegovo pot, temveč tudi izjemno človečnost, ki so jo v času vojne izkazali ljudje tega območja,« pišeta Gardnerja.

Spominske slovesnosti v Tamarju s položitvijo vencev so se udeležili člani Društva Vršič, člani društev GRS Rateče in Kranjska Gora, Orkester Slovenske vojske, ki je zaigral slovensko in ameriško himno, straža 132. gorskega polka, direktor Gornjesavskega muzeja Jesenice Aljaž Pogačnik in direktor Kobariškega muzeja Martin Šolar ter drugi.

Vse do konca januarja pa je v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori na ogled razstava Srebrna ptica izpod Jalovca – Letalo B24-G Liberator 42-78259 in njegova posadka, ki sta jo pripravila Uroš Košir in Aleš Bedič ter podrobneje prikazuje, zakaj je letalo strmoglavilo in kaj se je zgodilo s člani posadke.