Slika je simbolična / Foto: Pixabay

Fotografija je simbolična. / Foto: Pixabay

Staranje in gubice

Vemo, da vse, kar se rodi, tudi umre. Pa vendar nam to dejstvo ne povzroča olimpijskega vzdušja. Življenjska krivulja velja za vsakega človeka, celo za vsako živo bitje. Mnogo ljudi se na vse kriplje trudi ohranjati mladosten videz. Do neke mere je to smiselno, pretiravanje je pa običajno smešno. K temu, da se nam mladostno telo in duša ohranjata dlje, lahko sami veliko pripomoremo. Zdrav življenjski slog si razlagamo vsak po svoje. Ne potrebujemo veliko strokovnjakov: zmerna in redna rekreacija, zdrava prehrana, prenajedanje je ovira za zdravo telo, zadosten in kvaliteten spanec ter tudi miselna aktivnost. Človekov računalnik – možgani potrebujejo zavestno miselno stimulacijo, najbolje je nekaj novega. Ljudje, ki pogosto delajo vedno nove aktivnosti, poročajo, da jih ravno to ohranja mladostne, čeprav vedo, da se telo stara.

Notranji mir upočasni staranje in ohranja lepoto.

Za ohranjanje mladostnega videza in čim manj gubic je izrednega pomena kolagen. To je beljakovina, ki je najbolj zastopana v našem telesu. Beseda kolagen je grškega izvora in pomeni lepilo. Ta beljakovina je prisotna v celem telesu – v koži, kosteh, kitah in ligamentih. Tudi za kolagen velja, da ga je s starostjo v telesu vedno manj. Ker je ključnega pomena za kožo, ker želimo imeti lep videz brez gubic in ker denar pospeši dejanja, so se v zadnjih letih namnožili takšni in drugačni beljakovinski dodatki s kolagenom. Na trgu lahko kupimo različne izdelke: tablete, kapljice, napitke, žvečilne gumije, injekcije in seveda veliko kozmetičnih izdelkov. Propagandno-marketinški stroj spodbuja prodajo izdelkov. Ceneje pa bomo ohranjevali zadosten nivo kolagena v telesu, če bomo sledili t. i. zdravemu življenjskemu slogu, kot smo napisali zgoraj. Žal pa nam ne povedo, da je glavni »sovražnik« dobrobitnega kolagena (in s tem zdrave, napete kože) kortizol. To pa je stresni hormon. Povišane ravni kortizola zavirajo aktivnost celic, ki proizvajajo kolagen, kortizol povečuje razgradnjo kolagena, kar lahko vodi do izgube elastičnosti kože, nastanka gub in povečanega tveganja za poškodbe vezivnih tkiv. Še huje je, če živimo v kroničnem stresu. Ta pa je strogo povezan z dolgotrajnim potlačevanjem neprijetnih čustev.

Spet in spet želimo poudariti pomen soočanja samega s seboj. Potlačevanje lastnih čustev nam je v škodo. Dolgoročno izgubljamo, imamo več gubic in slabšo kožo. Staranja ne moremo preprečiti, lahko ga pa upočasnimo. Zunanja lepota (in gubice) je z leti manj pomembna, je pa zato toliko bolj pomemben notranji mir. Kolagen, kortizol in drugo naj uravnava naše čudovito telo. Le mi mu pomagajmo in zmanjšajmo svoje notranje napetosti in otopelosti. Nehajmo se bati samega sebe in svojih neprijetnih vzdušij, ki imajo svoje življenje v nas.